Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dánský vrah z ponorky dostal doživotí

Dánská vlajka
Dánská vlajka
Foto: Pixabay

Kodaň - V Dánsku byl dnes k doživotnímu trestu vězení odsouzen konstruktér Peter Madsen, který byl shledán vinným, že na své ponorce loni v srpnu mučil a pak zavraždil švédskou novinářku Kim Wallovou. Madsen vraždu novinářky již dříve popřel a proti verdiktu se dnes odvolal.

Předsedkyně soudu Anette Burköová v odůvodnění maximálního možného trestu uvedla, že Madsen vraždu novinářky předem naplánoval. Na ponorce reportérku také sexuálně zneužil a její mrtvé tělo pak rozřezal. "Jde o cynické, plánované sexuální zneužití a vraždu náhodně vybrané ženy, která v souvislosti se svou novinářskou prací vstoupila na palubu ponorky," citoval soudkyni dánský list Berlingske Tidende. Tříčlenná soudní porota rozhodla o vině a výši trestu pro Madsena jednomyslně.

Sedmačtyřicetiletý vynálezce původně tvrdil, že novinářku, která ho kvůli psaní reportáže doprovázela na plavbě ponorkou, v pořádku vysadil na břehu. Později prohlásil, že zemřela nešťastnou náhodou, když na ni spadl těžký poklop ponorky. Pak výpověď ještě jednou změnil a řekl, že se nadýchala oxidu uhelnatého uvnitř jeho podomácku vyrobeného plavidla, zatímco on sám byl na jeho venkovní palubě.

Madsen nicméně přiznal, že se těla následně rozhodl zbavit, rozřezal je a hodil do moře. Ponorku nechal záměrně ztroskotat, sám se ale zachránil. Obhajoba požadovala pro konstruktéra šest měsíců odnětí svobody, které si Madsen již odpykal ve vazbě.

Trup novinářky bez končetin a hlavy našel deset dní po jejím zmizení cyklista na pláži na kodaňském předměstí. O několik týdnů později nalezli policejní potápěči další části těla novinářky v plastových pytlích zatížených kovem v kodaňské zátoce Köge.

Podle soudních lékařů Wallová zemřela v důsledku nedostatku vzduchu v plicích, což mohlo nastat při podřezání nebo fyzickém udušení oběti. Při pitvě byly rovněž odhaleny stopy poranění, z nichž řada byla patrná v oblasti genitálií.

Předsedkyně soudu poukázala na to, že Madsen před vraždou projevoval zájem o násilné činy. Jak u soudu již dříve uvedl státní zástupce, Madsen si před tím, než s Wallovou vyrazil na cestu, na internetu hledal videa s mučením a vraždami žen.

Madsen také podle soudu čin chladnokrevně naplánoval. Na palubu si totiž mimo jiné vzal nástroje, které s sebou běžně nevozil - pilu, speciálně upravené šroubováky a nože, které k ničemu jinému nepotřeboval. Těmi pak Wallovou mučil.

Podle listu Berlingske Tidende není v Dánsku příliš obvyklé, aby vrazi, kteří zabijí jednoho člověka, dostali doživotí. V tomto případě ale soud přihlédl k extrémně brutální povaze Madsenova činu. Zločinci odsouzení v Dánsku na doživotí si v průměru odsedí ve věznici 16 let. Nejdříve může být Madsen propuštěn po 12 rocích v cele, píše Berlingske Tidende.

Madsen přibližně čtyřicetitunové a 18 metrů dlouhé plavidlo UC3 Nautilus zkonstruoval, a vytvořil tak největší amatérsky postavenou ponorku na světě. Wallová o plavidle psala reportáž a na jeho palubě byla s Madsenem 10. srpna sama. Soud dnes rozhodl, že ponorka bude zabavena a měla by být zničena.

Wallová studovala na pařížské Sorbonně, na Londýnské ekonomické škole (LSE) a na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, kde získala v roce 2013 magisterský titul v oboru žurnalistiky. Psala mimo jiné pro list The New York Times, The Guardian nebo pro časopis Time.

Témata:  Dánsko vražda EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 18:43

Z Kyjeva přišla první reakce na ruský návrh příměří. Promluvil i Lipavský

Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy