Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump možná osobně otevře velvyslanectví USA v Jeruzalému

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

Washington - Americký prezident Donald Trump dal dnes najevo, že by se mohl v květnu zúčastnit slavnostního otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě. Stále ale ponechal tuto možnost otevřenou. "Velvyslanectví v Jeruzalému slibovali četní prezidenti.

Všichni to slibovali ve volební kampani a nikdy neměli odvahu to splnit. Já to udělal. A je možné, že se tam vydám," řekl ve Washingtonu po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Osobní účast na ceremonii nevyloučil Trump již při březnovém jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Otevření úřadu se uskuteční v květnu, kdy bude Izrael slavit 70. výročí svého vzniku.

Trump v prosinci uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a slíbil, že USA přesunou velvyslanectví, které je dosud v Tel Avivu jako v případě většiny států, do Jeruzaléma co nejdříve.

Velvyslanectví bude v budově současného amerického konzulátu v Jeruzalémě. Jde o provizorní řešení, USA teprve prostor pro definitivní sídlo hledají.

Trump svým rozhodnutím o ambasádě vyvolal protesty Palestinců.

Ve Valném shromáždění OSN proti Trumpovu rozhodnutí hlasovalo v prosinci přes 120 států.

Témata:  Donald Trump USA Jeruzalém

Související

Aktuálně se děje

18. října 2025 21:01

18. října 2025 10:08

17. října 2025 17:43

Česko může přijít o desítky miliard korun. Očkování proti chřipce přitom stojí jen stovky

Každý podzim se v Česku zvyšuje počet lidí s respiračními onemocněními. Chřipka přitom každoročně vyřadí z práce více než sto tisíc lidí. Jen v roce 2024 bylo podle údajů České správy sociálního zabezpečení vystaveno přes 105 tisíc pracovních neschopenek kvůli chřipce, v průměru na téměř čtrnáct dní.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy