Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarský prezident Áder požádal Orbána o sestavení vlády

Viktor Orbán, maďarský premiér
Viktor Orbán, maďarský premiér
Foto: miniszterelnok.hu **www.miniszterelnok.hu**

Budapešť - Maďarský prezident János Áder oficiálně požádal dosavadního šéfa kabinetu Viktora Orbána, aby sestavil svou novou vládu. Navrhl také, aby parlament schválil Orbána ve funkci premiéra na další čtyřleté období. Áder a Orbán spolu dnes jednali v prezidentském paláci v Budapešti, uvedla agentura Reuters.

Orbánova strana Fidesz v koalici s křesťanskými demokraty získala v dubnových parlamentních volbách dvoutřetinovou ústavní většinu, celkem 133 ze 199 křesel. Pozorovatelé upozorňují, že to Orbánovi umožní dál pohodlně upevňovat moc a pokračovat ve své protiimigrační politice.

Čtyřiapadesátiletý politik je premiérem již počtvrté. Poprvé vládu vedl od roku 1998 do roku 2002, podruhé do premiérského křesla usedl v roce 2010 a v dalších volbách o čtyři roky později mandát obhájil.

Na tiskové konferenci Orbán uvedl, že hlavním úkolem jeho nové vlády bude "ochránit bezpečnost a zachovat křesťanskou kulturu Maďarska". Nový parlament se poprvé sejde v úterý.

Témata:  Maďarsko Viktor Orbán János Áder

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.