Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britové od jaderné dohody neustoupí, pokud ji bude Írán nadále dodržovat

Boris Johnson (autor: Andrew Parsons / i-Images)
Boris Johnson (autor: Andrew Parsons / i-Images)
Foto: Flickr

Londýn - Pokud bude Írán dodržovat jadernou dohodu z roku 2015, bude se jí podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona řídit také Británie. USA musejí objasnit svůj další postup vůči Íránu, sdělil Johnson v reakci na úterní rozhodnutí amerického prezidenta od dohody odstoupit.

Johnson požádal Írán, aby na tento krok Washingtonu reagoval umírněně. V íránském parlamentu se dnes pálila papírová verze americké vlajky a konzervativní politici se domnívají, že Írán už dohodou není vázán. Íránští poslanci chtějí záruky zbývajících signatářů dohody, k nimž patří také Londýn, aby Teherán dohodu považoval stále za platnou.

Šéf britské diplomacie řekl, že Británie se ze všech sil snažila USA v dohodě udržet. Rozhodnutí Washingtonu na britském pohledu na dohodu nic nezmění.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii, která je pověřená kontrolovat plnění dohody s Íránci, dnes znovu potvrdila, že Teherán závazky v otázce jaderné technologie neporušuje.

Johnson řekl, že je teď na USA, aby vyjasnily, co navrhují ve vztahu k Íránu. Trump tvrdí, že dohoda je od základu špatná a nebrání Íránu vyvíjet zbrojní technologii.

Témata:  Velká Británie Írán Boris Johnson jaderná dohoda s Íránem diplomacie

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 16:53

Svět se svorně ptá na zásadní otázku: Kdo bude nový James Bond?

S každým dalším dnem roste napětí mezi fanoušky legendární filmové série o Jamesi Bondovi. Po odchodu Daniela Craiga z role slavného agenta 007 a nedávném oznámení, že Amazon získal kreativní kontrolu nad značkou, se otázka jeho nástupce stává jedním z nejdiskutovanějších témat filmového světa, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Friedrich Merz

Volby v Německu 2025 sleduje celá Evropa. Svět se za poslední týdny radikálně změnil

Němečtí voliči dnes vyrazili k volbám, ale svět, ve kterém se volební kampaň rozběhla před několika týdny, se od té doby zásadně změnil. Německo, třetí největší ekonomika světa a nejlidnatější země Evropské unie, se nachází na křižovatce, kdy se musí vypořádat s rozpadáním transatlantické aliance pod vedením Donalda Trumpa, novými hrozbami pro evropskou bezpečnost a s ekonomickým modelem, který se ocitá v krizi.