reklama

Podle Kožina, který má v Kremlu na starosti zbrojní kontrakty se zahraničím, Moskva "zatím o žádné dodávce moderních prostředků protivzdušné obrany do Sýrie nejedná". Ruský list s odvoláním na ruské experty napsal, že pokud by Rusko v budoucnu své stanovisko změnilo, dodá Damašku protirakety bezplatně. O výcvik obsluhy by se mohl postarat Írán, který už systémy S-300 má, uvedl deník.

Kožin se ke zbrojní spolupráci se Sýrií vyslovil dva dny po návštěvě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Kremlu. Podle agentury Reuters předseda izraelské vlády na ruského prezidenta Vladimira Putina naléhal, aby Rusko Sýrii žádné rakety nedodalo.

Západní spojenci v dubnu provedli letecký útok na cíle v Sýrii, který podle Lavrova zbavil Rusko morálních zábran, pokud jde o posílení syrské protivzdušné obrany. List Kommersant tehdy napsal, že dodávka raket S-300 může být otázkou několika dní.

Syrská armáda má ve výzbroji několik starších baterií protiraket sovětské a ruské výroby. Přestože ruská armáda už disponuje modernějšími typy S-400 a ve vývoji jsou protirakety S-500, starší typy S-300 podle zbrojních expertů pořád ještě překonávají vše, co má dnes Sýrie k dispozici.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama