Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump se zaměří na ceny léků, cizí vlády je prý Američanům prodražují

Donald Tump
Donald Tump
Foto: Pixabay

Washington - Americký prezident Donald Trump znovu obvinil zahraniční vlády, že regulací cen léků prodražují léky Američanům. Z cen léčiv hodlá učinit prioritu obchodních vyjednávání, uvedl v pátek.

Trump slíbil, že se zasadí o nižší ceny léků, jejichž růst budí obavy běžných Američanů, již během volební kampaně. Jejich výrobce dokonce kvůli vysokým cenám léků na předpis obviňoval z vraždění. Zdravotní péče bude podle prezidenta prioritou Washingtonu před nadcházejícími listopadovými kongresovými volbami.

Na domácí půdě se úřady podle Trumpa zaměří na "zprostředkovatele" ve farmaceutickém průmyslu, kteří "velmi, velmi zbohatli". Podle agentury Reuters měl na mysli na příklad pracovníky zdravotních pojišťoven.

Trump rovněž zopakoval svou tezi, že za vysokými cenami léků v USA stojí také zahraniční vlády. Protože je ve svých zemích regulují, nerozumně je podle amerického prezidenta zlevňují. "Enormní náklady na výzkum a vývoj " pak podle Trumpa subvencují Američané. "To je nepřijatelné," řekl.

Podle odborníků je nicméně úvaha, že vyšší ceny v jiných zemích zlevní léky pro Američany, nepravdivá. "Pouze to zvýší zisky farmaceutických firem," řekl BBC Paul Ginsburg, který přednáší o zdravotnictví na Univerzitě Jižní Karolíny v USA.

Samotné výrobce léků prezidentův projev potěšil, jejich akcie po něm vzrostly. "Myslím, že v zasedačkách farmaceutických firem dnes večer bouchá velmi drahé šampaňské," řekl agentuře Reuters demokratický kongresman Elijah Cummings.

Trump totiž neoznámil konkrétní opatření, která by je měla přimět ceny snížit. Obavy z možné regulace, tedy myšlenky, kterou se Trump zabýval ještě během volební kampaně, tak opadly. Vysocí úředníci načrtli pouze umírněnější politické návrhy na podporu levnějších léků, například posílení konkurence mezi jednotlivými firmami.

Ve Spojených státech se podle studie listu americké lékové asociace Journal of the American Medical Association v roce 2016 vynaložilo na léky na hlavu 1443 dolarů (zhruba 30.800 Kč), v ostatních deseti rozvinutých zemích včetně Británie, Austrálie, Kanady nebo Japonska to bylo jen něco mezi 466 až 939 dolary na hlavu. Také celkové náklady na zdravotnictví jsou v USA téměř dvakrát vyšší než v ostatních vyspělých zemích.

Témata:  Donald Trump léky USA farmaceutické firmy ekonomika

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 16:38

Češi budou ve volbách do europarlamentu vybírat ze 30 uskupení

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy