Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Budoucí šéfka CIA odsoudila její praktiky

CIA
CIA
Foto: INT

Washington - Kandidátka Bílého domu do vedení Ústřední zpravodajské služby (CIA) Gina Haspelová v dopisu americkým senátorům kritizovala kruté praktiky, které v minulosti agentura využívala při výslechu osob podezřelých z terorismu. Napsala ale, že tyto výslechové metody přinesly "cenné informace". Senátní výbor pro zpravodajské služby bude o nominaci Haspelové hlasovat ve středu.

Nominace Haspelové, která má ve vedení CIA nahradit Mikea Pompea jmenovaného šéfem diplomacie, vyvolávala ve Washingtonu pochyby kvůli její roli v programu drsných výslechových metod. Žena, která v CIA působí 33 let, řídila v roce 2002 tajnou věznici v Thajsku, kde agenti CIA vyslýchali osoby podezírané z terorismu metodami označovanými za mučení.

"Výslechový program neměla CIA nikdy přijmout. Spojené státy musejí jít příkladem celému světu," napsala Haspelová v pondělním dopisu senátorům, který dnes získala agentura Reuters. "I když neodsuzuji osoby, které (výslechy) prováděly, a připouštím cennost získaných informací, program ve výsledku poškodil naše pracovníky a naše postavení ve světě," uvádí se v dopisu.

Podle amerických médií se očekává, že ve středu senátní výbor kandidaturu Haspelové podpoří. O nominaci pak, zřejmě příští týden, bude rozhodovat plénum Senátu. I tam podle serveru Politico zřejmě Haspelová projde, i když hlasování bude těsné.

Témata:  CIA USA mučení vězňů

Související

Aktuálně se děje

11:13

Zálety Jaromíra Soukupa. Plastic Queen oznámila rozchod a slibuje velké odhalení

Kolem Jaromíra Soukupa je v posledních dnech zase rušno a nejde jen o jeho chystaný boxerský zápas. Opět se otevřela otázka jeho vztahu s Evou Feuereislovou alias Plastic Queen. Nyní je prý rozchod hvězdného páru opravdu definitivní. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.