Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další země otevřela ambasádu v Jeruzalémě

Izrael, ilustrační foto
Izrael, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Guatemala/Jeruzalém - Guatemala dnes v západním Jeruzalémě otevřela svou ambasádu. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil prezident této středoamerické země Jimmy Morales a izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Stalo se tak dva dny poté, co bylo v Jeruzalémě slavnostně otevřeno velvyslanectví Spojených států. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval. Izraelská vláda naopak Jeruzalém považuje za nedělitelné hlavního město židovského státu.

Americký prezident Donald Trump v prosinci oznámil, že Spojené státy uznávají Jeruzalém jako hlavní město Izraele a že tam z Tel Avivu přesunou své velvyslanectví. Několik dnů poté se pro stejný krok rozhodla Guatemala.

Americký zastupitelský úřad v Jeruzalémě byl otevřen v pondělí u příležitosti 70. výročí vzniku izraelského státu. V té době se v Pásmu Gazy se konaly protesty Palestinců, při kterých izraelské bezpečnostní složky usmrtily bezmála 60 lidí.

Témata:  Jeruzalém Guatemala Izrael

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.