Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kauza Kuciak: Slovenská policie vyslýchala českou novinářku, zabavila jí mobil

Bratislava, Slovensko - restaurace na Mostě SNP
Bratislava, Slovensko - restaurace na Mostě SNP
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Bratislava - Českou novinářku Pavlu Holcovou, která spolupracovala se zavražděným slovenským žurnalistou Jánem Kuciakem na nedokončeném článku o působení italské mafie na Slovensku, vyslýchali slovenští kriminalisté. Zabavili ji mobil i s daty k dalším citlivým případům, které s Kuciakem nesouvisejí, upozornil dnes slovenský list Sme na svém webu. Novinářka odmítla poskytnout k mobilu kódy, policisté se ale podle webu tuto ochranu pokusí prolomit.

"Vyšetřovatelé tvrdí, že její (novinářčina) elektronická komunikace může pomoci odhalit vraha, ale toto vysvětlení je nejasné," napsal deník.

Výslech Holcové, ředitelky Českého centra pro investigativní žurnalistiku, se podle listu odehrál v úterý. "Byl to osmihodinový vyčerpávající výslech. Pořádně mi nevysvětlili, proč ten telefon potřebují," řekla Holcová.

"Rozhodnutí policistů odebrat novinářce telefon je překvapivé. Novináři totiž mají povinnost chránit zdroje svých informací. Holcová proto odmítla policistům poskytnout kódy do telefonu a šifrovacích aplikací. Policie se teď pokusí ochranu prolomit," napsal list. Připustil, že policisté měli k zabavení mobilu příkaz ze speciální prokuratury; ta se na Slovensku zabývá i nejzávažnějšími trestnými činy a dohlíží i na vyšetřování Kuciakovy vraždy.

Holcová v přístroji měla i další data, je totiž členkou sdružení investigativních novinářů, které analyzovalo tzv. Panamské dokumenty (Panama Papers) o daňových únicích a praní špinavých peněz. Spolupracuje také s novinářskou organizací OCCRP například na tématech o pašovaní zbraní přes Slovensko.

Není proto podle listu jasné, proč se policie rozhodla pro tak extrémní opatření, jako je odebrání telefonu i s daty, které s Kuciakem nesouvisejí. Policie mohla zvolit i mírnější opatření, třeba vyžádat si jen konkrétní komunikaci, o kterou má zájem.

Deník zdůraznil, že ochrana informačních zdrojů je pro novinářskou práci klíčová, jak vysvětlil i Evropský soud pro lidská práva v jednom z klíčových rozsudků v roce 1996.

Štrasburský soud dosud neřešil případ, kdy se policisté pokoušeli získat data novinářů v souvislosti s vyšetřováním vraždy. Nicméně podle deníku v obdobném případu v roce 2013 rozhodl, že Lotyšsko porušilo práva investigativní novinářky, když ji policisté zabavili počítačový disk a několik USB klíčů v souvislosti s vyšetřováním úniku informací z finančního úřadu. Zabavení všech nosičů dat nebylo podle soudu pro vyšetření případu nezbytné.

Témata:  Slovensko novináři

Související

Aktuálně se děje

12:12

Jan Kraus prozradil, co mu lidé psali v začátcích talk show. Nebylo to hezké

Dvacet let moderuje Jan Kraus na některé z českých televizních stanic svou talk show, která je stále populární. Spousta lidí si ostatně pustila i výroční epizodu, kde se moderátor zpovídal ze svých dojmů ve společnosti hvězdných hostů. Kraus dokonce zavzpomínal na nevybíravé reakce lidí během jeho začátků. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy