reklama
StarDance opustil první pár! Diváci vyhodili Bagárovou! - anotační obrázek
StarDance opustil první pár! Diváci vyhodili Bagárovou!

Kvůli manévrům také KLDR ve středu pohrozila zrušením připravovaného summitu severokorejského vůdce Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Kromě vojenského cvičení Pchjongjang za možný podnět k odvolání vrcholné schůzky plánované na 12. června označil nepřípustný nátlak Washingtonu na jaderné odzbrojení KLDR.

Japonský list Asahi dnes napsal, že Spojené státy požadovaly po Severní Koreji, aby během půl roku odeslala do zámoří některé své jaderné hlavice, mezikontinentální balistické rakety a další jaderný materiál.

Šéf severokorejského Výboru pro mírové sjednocení vlasti Ri Son-kwon dnes znovu odsoudil cvičení, které pod názvem Max Thunder pořádají USA a Jižní Korea každý rok. Letos je do něj zapojena zhruba stovka letadel, včetně amerických stíhaček F-22 Raptor a bombardérů B-52. Zatímco podle Pentagonu se jedná o rutinní a obranné manévry, KLDR cvičení označuje za provokaci a ohrožení vlastní bezpečnosti.

Mluvčí amerického ministerstva obrany dnes uvedla, že Washington neuvažuje o případném omezování rozsahu budoucích obdobných cvičení, čímž by mohl případně zmírnit severokorejské obavy. "O tom nebyla řeč," odpověděla podle agentury Reuters mluvčí Dana Whiteová na dotaz během tiskové konference.

Jižní Korea dnes uvedla, že se bude maximálně snažit obnovit pozastavené rozhovory mezi oběma Korejemi. Soul také nabídl, že by mohl hrát roli zprostředkovatele mezi Spojenými státy a KLDR, aby se zvýšila šance na úspěšný summit.

1 komentář (Poslední 17.05. 20:03) Napište svůj názor

reklama