Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Japonský mnich žaluje svůj chrám, má kvůli nucené práci depresi

Tokio
Tokio
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Tokio - Japonský mnich zažaloval svůj chrám za to, že mu nucenou prací způsobil deprese. Jako odškodnění požaduje 8,6 milionu jenů (zhruba 1,7 milionu korun), napsal britský list The Guardian. Mnich prý v chrámu jako obsluha pro turisty pracoval často nepřetržitě.

Čtyřicetiletý muž působil v buddhistickém chrámu na hoře Kója na jihovýchodě Japonska. Jedná se o jedno z nejposvátnějších buddhistických míst v zemi. Podle mnichova právníka byl muž v chrámu zaměstnán od roku 2008 a ke konci roku 2015 začal trpět depresemi.

"Když pracujete jako mnich, nemáte často nastavenou pracovní dobu," uvedl obhájce. Podle něj poskytoval mnich služby, které daleko přesahovaly jeho duchovní povinnosti. Pracoval přitom často i 17 hodin denně a dlouhé směny trvaly mnohdy i dva měsíce v kuse.

"Pracujete, ale říkají vám, že je to součástí náboženské přípravy. A pokud je to výcvik, pak musíte vydržet, i když vám to způsobuje značné utrpení. Chceme argumentovat tím, že tento přístup je zastaralý," dodal obhájce.

V Japonsku je přepracování závažným problémem. Podle průzkumu japonské vlády je v ohrožení života kvůli přepracování každý pátý Japonec. V důsledku pracovního stresu spáchalo v zemi v roce 2015 sebevraždu více než 2000 lidí, desítky dalších zemřely na infarkt nebo jiné zdravotní potíže.

Témata:  Japonsko klášter náboženství

Související

Aktuálně se děje

8:54

Scénář posledního rozloučení s Jiřím Bartoškou (†78). Bude mít překvapivý průběh

Česko se v úterý naposledy rozloučí s Jiřím Bartoškou, který zemřel ve věku 78 let během předminulého týdne. Scénář posledního rozloučení v pražském Rudolfinu se definitivně vyjasnil až krátce před smutečním obřadem. Průběh akce bude překvapivý. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?