Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Máte rádi francouzské růžové víno? Letos jej bude nedostatek

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Paříž - Francouzské růžové víno se letos patrně stane obětí vlastního úspěchu a bude ho nedostatek, napsal francouzský ekonomický a finanční deník Les Échos. Je to podle něj dáno rostoucí poptávkou a také loňskou špatnou úrodou.

Francie je největším světovým producentem a největším vývozcem rosé a tohoto vína se také ve Francii ze všech zemí nejvíce vypije. Podle statistik si každý Francouz ročně dopřeje v průměru 20 lahví růžového, uvádí Les Échos.

Poptávka ale v posledních 15 letech stoupla o 31 procent díky stále různorodější nabídce a tomu, že toto víno lidé stále častěji konzumují po celý rok, a ne jenom v létě.

Úroda v roce 2017 ale byla mimořádně slabá, a poklesla tak i produkce růžového vína. Například v Provence, odkud pochází pětina exportu, se oproti roku 2016 vyrobilo o 20 milionů lahví méně. Vzhledem k tomu, že vinaři nemají toto víno ani ve skladech, jeho cena patrně poroste, uzavírá Les Échos.

Témata:  víno Francie ekonomika příroda

Související

Aktuálně se děje

21. března 2026 8:33

Nový íránský vůdce se připomněl. Izrael obvinil z triku

Nový íránský duchovní vůdce Modžtaba Chameneí se znovu ozval. U příležitosti oslav perského nového roku zveřejnil obsáhlý vzkaz, který odvysílala státní televize. Vrací se v něm k úmrtí svého otce. Zároveň tvrdí, že Írán neútočil na Turecko a Omán. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy