Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Thajsko: Dav v Bangkoku žádal volby a pád junty, policie ho rozehnala

Bangkok
Bangkok
Foto: Pixabay

Bangkok - Několik stovek lidí se dnes zapojilo do protestního pochodu v thajské metropoli Bangkoku u příležitosti čtvrtého výročí nekrvavého vojenského převratu. Demonstranti požadovali ukončení vlády junty a vyzývali, aby byly ještě letos vypsány volby. Premiér Prajutch Čan-Oča to ale odmítl a zopakoval, že hlasování se bude konat až počátkem roku 2019.

Ministerský předseda Prajutch Čan-Oča se dostal k moci, když armáda 22. května 2014 svrhla demokraticky zvolenou vládu. Junta původně slibovala, že v roce 2015 uspořádá parlamentní volby, hlasování ale opakovaně odkládá. Nový termín stanovila na únor 2019.

Demonstranti se dnes chtěli vydat z univerzitního areálu k sídlu vlády v Bangkoku, policisté jim v tom však zabránili. Úřady předem nespokojence varovaly, že proti jakémukoli protestu zasáhnou.

V Bangkoku bylo z tohoto důvodu rozmístěno 3200 příslušníků policejních sil. Od převratu jsou v zemi zakázána politická shromáždění pěti a více lidí, připomněla agentura AP.

Témata:  Thajsko demonstrace

Související

Aktuálně se děje

5. června 2025 11:43

Jiřina Bohdalová se cítí slabší. Lidé z jejího okolí promluvili

Jiřina Bohdalová v uplynulých dnech vyděsila fanoušky, protože ji po čase zase potrápilo zdraví. Dokonce vynechala dvě akce, na nichž by za běžných okolností nechyběla. Jak mluví o jejím aktuálním stavu lidé z okolí slavné herečky? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

36 let od masakru na Náměstí nebeského klidu. Čína šíří svá chapadla po celém světě

Čínský režim 36 let po masakru na Náměstí nebeského klidu stále bezostyšně ignoruje odpovědnost za zločiny proti lidskosti a tvrdě potlačuje svobodu projevu. Místo vyrovnání se s vlastní minulostí rozprostírá své chapadla ekonomického a politického vlivu do celého světa. Pod rouškou investic a půjček uvádí státy do chudoby. Export autoritářských praktik je varovným signálem pro všechny demokracie – a nejen pro ně. Obětním beránkem čínského vlivu se stává už i Rusko.