Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec jaderné dohody s Íránem: Francie má strach z následků

Francie
Francie
Foto: Pixabay

Paříž/Teherán - Rozhodnutí Spojených států odstoupit od jaderné dohody s Íránem a rozšiřovat sankce proti Teheránu jen posílí konzervativní síly v této zemi. V rozhlasové stanici France Inter na to dnes upozornil francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

"S touto metodou nesouhlasíme, protože tento soubor sankcí, které budou přijaty vůči Íránu, neumožní dialog, ale naopak posílí konzervativce a oslabí prezidenta (Hasana) Rúháního. Tento přístup ohrožuje region víc," uvedl šéf francouzské diplomacie.

Le Drian dodal, že Paříž hodlá v plnění dohody pokračovat, i když souhlasí se Spojenými státy v tom, že aktivity Íránu v oblasti balistických raket a regionální hegemonistické ambice je třeba brzdit.

Americký prezident Donald Trump 8. května oznámil, že USA odstupují od mezinárodní dohody s Íránem, která měla za cíl omezit íránské jaderné aktivity. Zároveň řekl, že se tím obnoví sankce proti americkým i neamerickým společnostem obchodujícím s Íránem. Ostatní signatáři dohody - Rusko, Německo, Francie, Británie, Čína a EU - ale dali najevo, že jsou pro její zachování.

Témata:  Francie Írán Hasan Rúhání

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.