reklama

Opatření se bude týkat i útočných pušek a munice. Jednou z klíčových novinek je návrh změny dohledu nad exportem: z ministerstva zahraničí má přejít na ministerstvo obchodu, což licenční řízení výrazně urychlí a zlevní.

O změnách, které mají pomoci americkým výrobcům ručních střelných zbraní v exportu, americká média poprvé informovala loni v září. Zveřejnění změn ve federálním věstníku znamená, že začala 45denní lhůta pro připomínky. Poté ministerstva zahraničí a obchodu prověří dodatečné komentáře a revidovaný návrh před konečným zveřejněním pošle k posouzení Kongresu.

Výrobci střelných zbraní se v USA potýkají s poklesem prodeje, což vede k jejich vážným hospodářským potížím. Například nejstarší americký výrobce pušek a pistolí Remington v březnu požádal soud o bankrotovou ochranu před věřiteli, aby mohl uskutečnit dohodu o snížení dluhů.

Očekávané uvolnění pravidel by mohlo podle některých analýz zvýšit odbyt v zahraničí až o dvacet procent. Výhody získají nejen velcí zbrojaři, ale také malí zakázkoví výrobci, kteří dosud musí platit roční federální poplatky i za vývoz malého počtu zbraní.

V současné době vývoz ručních střelných zbraní představuje pro americké výrobce jen malé procento v prodejích. Dovoz do USA navíc značně překonává vývoz. Podle ministerstva spravedlnosti, které má aktuální data do roku 2015, se v tento rok dovezlo do Spojených států 5,1 milionu střelných zbraní a z USA se exportovalo 343.546 střelných zbraní.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama