Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jihokorejský prezident Mun Če-in se možná zúčastní summitu Kima s Trumpem

Symbol, nebo skutečný průlom?
Symbol, nebo skutečný průlom?
Foto: Twitter

Soul/Washington - Jihokorejský prezident Mun Če-in by se mohl zúčastnit historického summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una. O tom, zda se Mun ke schůzce připojí, rozhodne výsledek probíhajícího jednání mezi Washingtonem a Pchjongjangem. Informovala o tom dnes agentura Jonhap s odvoláním na zdroj z jihokorejské vlády.

"Jednání (mezi severokorejskou a americkou stranou) teprve začínají, musíme počkat, jak dopadnou - ale prezident (Mun) by se mohl případně k Trumpovi a Kimovi v Singapuru přidat," uvedl vládní zdroj pod podmínkou anonymity.

Třístranný summit původně navrhli Mun a Kim po svém prvním setkání, jež se konalo v obci Pchanmundžom v demilitarizované pohraniční zóně 27. dubna. Jihokorejský prezident tuto možnost připomněl v sobotu, kdy se překvapivě podruhé setkal se severokorejským vůdcem.

Kim "potvrdil, že dostojí příslibu úplného jaderného odzbrojení Korejského poloostrova", řekl po schůzce novinářům Mun. Dodal, že severokorejský vůdce chce spolupracovat a nekonfliktním způsobem připravit cestu k úspěšnému summitu s Trumpem.

"Tým Spojených států dorazil do Severní Koreje, kde bude jednat o summitu mezi Kim Čong-unem a mnou. Nepochybuji o tom, že Severní Korea má skvělý potenciál a jednoho dne se stane národem se silným hospodářstvím. Kim Čong-un v tom se mnou souhlasí. Nakonec se to stane!" napsal v neděli na twitteru Trump. Americká delegace jedná se severokorejskou stranou v Pchanmundžomu.

Americký prezident v minulých dnech zrušil a poté opět připustil konání červnového summitu s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. I Pchjongjang před tím několikrát vyhrožoval, že summit odvolá.

Podráždění severokorejské strany vyvolalo vojenské cvičení Jižní Koreje a USA a jednostranný nátlak Washingtonu na jaderné odzbrojení KLDR.

Témata:  Donald Trump USA Severní Korea

Související

Aktuálně se děje

15. února 2026 17:11

14. února 2026 20:49

Podvod v curlingu? Na olympiádě došlo k nevídaně ostrému konfliktu

Během pátečního olympijského klání v curlingu mužů mezi Kanadou a Švédskem došlo k nevídaně ostrému konfliktu, který vyústil v hlasitou hádku a vulgární výměnu názorů přímo na ledě. Švédský tým obvinil kanadského reprezentanta Marca Kennedyho z podvádění během odhazování kamene. Kanaďané nakonec v napjatém utkání zvítězili 8:6, ale sportovní výkon zastínil incident, který museli řešit rozhodčí i mezinárodní federace.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Volodymyr Zelenskyj na MSC

Významný moment pro Česko: Zelenskyj na MSC poděkoval Pavlovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na bezpečnostní konferenci v Mnichově s projevem, ve kterém se zaměřil na paralely mezi současnou ruskou agresí a historickými událostmi 20. století. Varoval, že ruský prezident Vladimir Putin se pokouší o scénář velmi podobný tomu z roku 1938. Podle Zelenského doufá Kreml v to, že si podmaní část Ukrajiny stejně, jako tehdy nacistický diktátor Adolf Hitler získal část Československa díky Mnichovské dohodě.