Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo a Čína se staví proti USA, šéfové diplomacie zavrhli protekcionismus

Berlín, ilustrační foto
Berlín, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Berlín - Německo a Čína se dnes ústy svých ministrů zahraničí - Heika Maase a Wanga I - znovu přihlásily k volnému obchodu. Učinily tak jen několik hodin předtím, než zřejmě vyprší americká výjimka týkající se cel na dovoz oceli a hliníku z Evropské unie.

Zavedení cel ve výši 25 procent na dováženou ocel a deseti procent na hliník oznámil prezident Spojených států Donald Trump v březnu. Pro některé země začal platit odklad, aby se mohly jednáním s USA clům vyhnout. Výjimka pro Evropskou unii byla už jednou prodloužena, nyní se ale počítá s tím, že vyprší.

Ochranářská obchodní politika Trumpa vede státy EU k hledání užší spolupráce se zeměmi jako je Čína, která se v poslední době opakovaně přihlásila k volnému obchodu. Čínský ministr zahraničí Wang dnes v Berlíně poznamenal, že Berlín i Peking v této oblasti mají hodně společných zájmů.

"Protekcionismus a uzavírání se vůči volnému obchodu nesmí získat převahu," nechal se zase slyšet šéf německé diplomacie Maas. Uvítal také signály z čínské strany, že Peking chce směřovat k další liberalizaci světového obchodu.

Vedle hospodářských otázek dnes oba ministři jednali i o mezinárodní jaderné dohodě s Íránem, kterou chtějí dále naplňovat. Oba se vyslovili proti kroku USA, které se rozhodly dohodu vypovědět.

Témata:  Německo Čína ekonomika

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu: Do Česka se vrací tropy

O víkendu se do Česka vrátí tropy. Podle ČHMÚ.cz denní maxima vyrostou až nad třicetistupňovou hranici.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Karel III. se nemá čeho bát. Trump odhalil, co čeká od návštěvy Británie

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci.