Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neznevýhodňujte neziskovky, naléhá na Maďary komisařka RE

Plot proti uprchlíkům na srbsko-maďarské hranici
Plot proti uprchlíkům na srbsko-maďarské hranici
Foto: Hungarian Government

Štrasburk - Komisařka pro lidská práva Rady Evropy Dunja Mijatovičová vyzvala maďarskou vládu, aby stáhla svůj kontroverzní návrh zákona namířeného proti migraci a přezdívaného "Stop Soros". Normativní akt, nedávno předložený ke schválení parlamentu, kriminalizuje aktivity, jež by měly být v demokratické společnosti legitimní, uvedla komisařka v dnešním prohlášení.

Uvedený návrh právního předpisu počítá s trestností jakékoli podpory nelegální migrace. Namířen je především proti nevládním organizacím podporovaným americkým miliardářem maďarského původu Georgem Sorosem. Toho maďarský premiér Viktor Orbán viní z politického vměšování a z aktivní podpory masové imigrace do Evropy.

Maďarské úřady by se podle Mijatovičové "měly zdržet jakéhokoli znevýhodňování nevládních organizací působících v oblasti migrace a obnovit příznivé prostředí pro práci ochránců lidských práv".

"Zároveň maďarské úřady naléhavě vyzývám, aby plně respektovaly své mezinárodní závazky ohledně lidských práv a projevily humánnější přístup k žadatelům o azyl a ke všem migrantům," uvedla rovněž komisařka pro lidská práva.

Pokud parlament text návrhu zákona v předloženém znění schválí, bude možné trestně stíhat například i poskytování informačních letáků žadatelům o azyl, právní poradenství či potravinovou pomoc.

Maďarsko patří v rámci Evropské unie vedle Polska nebo České republiky k nejhlasitějším kritikům povinného přijímání žadatelů o azyl a dlouhodobě odmítá systém kvót upravujících přerozdělování žadatelů o azyl mezi jednotlivými členskými zeměmi EU.

Témata:  Maďarsko Rada Evropy migrace

Související

Aktuálně se děje

8. srpna 2025 12:19

"Jsem otrávená." Jiřina Bohdalová a další omluvenka z pohřbu Krampola

Poslední minuty zbývají do začátku posledního rozloučení s Jiřím Krampolem, na které se jistě dostaví i řada známých tváří ze šoubyznysu i jiných oblastí. Už se však omluvil například Miloš Zeman. A nedorazí ani Jiřina Bohdalová. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy