Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé v Bratislavě uctili památku zabitého Filipínce, požadují objektivní vyšetřování

Vlajka Slovenska
Vlajka Slovenska
Foto: Pixabay

Bratislava - V centru slovenské metropole se dnes konala pieta za zabitého Filipínce Henryho Acordu, dorazilo několik stovek lidí. Organizátoři akce přečetli dopis od sestry oběti, podle které je tragédie zdrcující nejen pro rodinu, ale i pro veřejnost.

Filipínce (36), který na Slovensku žil a pracoval, útočník na jedné z bratislavských ulic silně kopl do hlavy poté, co se cizinec snažil chránit ženy před obtěžováním. Podle záběrů z bezpečnostních kamer pak útočník bezvládné Filipíncovo tělo fotografoval a dal na něj nohu.

"Až tlak veřejnosti donutil odpovědné jednat. Požadujeme důkladné a objektivní vyšetřování. Rodině patří odškodnění," řekla z podia na shromáždění na náměstí u úřadu slovenského prezidenta jedna z organizátorek dnešní akce, kterou svolaly nevládní organizace. Dodala, že podle svědků útočník napadl Filipínce také slovně.

Útok na Filipínce vyvolal odmítavé reakce veřejnosti a kvůli případu se do křížku dostali slovenská prokuratura a politici. Okresní prokurátor po incidentu neshledal důvody pro uvalení vazby na útočníka a propustil mladíka na svobodu, což generální prokuratura vyhodnotila jako pochybení. Prokuratura až po úmrtí Filipínce podala návrh na vazbu pro útočníka, kterému soud vyhověl. Muži v případě prokázání viny hrozí až dvanáctileté vězení. Policie přislíbila posílení hlídek v hlavním městě.

Témata:  Slovensko Filipíny

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 22:00

Tajemství vzkazu od Jiřiny Bohdalové. Až se Miloš Zeman začervenal

Jiřina Bohdalová se nadále zotavuje z červnové operace srdce, takže dokonce vynechává letošní ročník karlovarského filmového festivalu. Jednou věcí si ale může být jistá. Kamarádi na ni myslí. Například exprezident Miloš Zeman. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.