Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co ukázala kauza lodi Aquarius? Země EU si nenechají nic diktovat

Sídlo Evropského parlamentu
Sídlo Evropského parlamentu
Foto: Pixabay

Brusel - Odmítnutí Itálie přijmout loď Aquarius s více než 600 migranty nevzbudilo v ostatních evropských zemích vlnu protestů. To podle agentury AFP ukazuje, že nejtvrdší rétorika ohledně imigrace v Evropě úspěšně vede.

Francouzský prezident Emmanuel Macron označil Itálii za nezodpovědnou, ale zůstal v tom sám. Zdá se, že pokud jde o migrační krizi, je ochrana vnějších hranic Evropské unie jediným bodem, na němž se členské státy po letech sporů shodnou.

Naproti tomu italskou vládu podpořily Maďarsko a Slovensko. Evropská komise si však dala dobrý pozor, aby na někoho neukázala prstem, a spokojila se s výzvami k solidaritě mezi členskými státy a k humánnímu postoji vůči migrantům, které je třeba zachránit na moři.

To, že Itálie neumožnila lodi Aquarius zakotvit, je radikální rozhodnutí, uvedl vědec z Nanteské univerzity Yves Pascouau. Připomněl, že v roce 2013, kdy také zaznívaly výzvy k solidaritě, se Itálie zachovala přesně naopak než teď a spustila humanitární operaci Mare Nostrum.

"Změna na italské politické scéně odráží změnu, kterou lze pozorovat v evropských státech obecně," řekl Pascouau. Kauza Aquarius podle něj dokládá, že "evropská politická scéna se pomalu mění a navrch získávají restriktivní a tvrdé postoje" hlásající uzavření hranic.

Takové názory dlouhodobě zastávaly země visegrádské skupiny (Maďarsko, Česká republika, Polsko, Slovensko), které se postavily proti kvótám na přerozdělování uprchlíků v horizontu dvou let, přijatým v roce 2015 během vrcholu uprchlické krize (EU registrovala 1,26 milionu žádostí o azyl). Zmíněný postoj se ale už netýká jen této úzké skupiny.

"Evropská unie byla zpočátku ostře rozdělená mezi Západ a Východ, ale to už neplatí," poznamenala Elena Sánchezová Montijanová ze španělského fóra CIDOB. Poukázala na to, jaký měla protiimigrační rétorika úspěch ve volbách v několika zemích, mimo jiné v Itálii a Rakousku, kde krajní pravice nakonec usedla ve vládě.

I německá kancléřka Angela Merkelová, která až do roku 2015 ztělesňovala politiku otevřené náruče, se dnes podle analytičky potýká v souvislosti s migrací s "vážnou vnitropolitickou krizí". Oponuje jí ministr vnitra Horst Seehofer. A s tímto německým ministrem a jeho italským protějškem chce rakouský kancléř Sebastian Kurz vytvořit "osu ochotných", tady skupinu odhodlanou bojovat proti nelegální migraci.

Témata:  EU uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

26. ledna 2025 11:39

Smutný příběh s tragickým koncem. Otík se našel bez známek života

Ve středu večer zasáhl Hradecko dojemný příběh čtyřleté německé dogy jménem Otík, jehož pátrání spojilo desítky lidí. Otík utekl spolu se svým psím kamarádem Karlem ze zahrady ve Všestarech, když majitelé na chvíli nechali otevřená vrátka. Zatímco Karel se vrátil za pár minut, po Otíkovi jako by se zem slehla. Přes intenzivní pátrání, do kterého se zapojili nejen dobrovolníci, ale i drony s termovizí, příběh neměl šťastný konec. Otík byl v sobotu nalezen bez známek života.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Trump uvalil masivní cla a sankce na Kolumbii. Vrátila mu letadla s migranty

Prezident USA Donald Trump v neděli oznámil, že Spojené státy uvalí široce zaměřené sankce a cla na Kolumbii, poté, co tato země odmítla přijmout americká vojenská letadla, která měla přepravit migranty zpět. Trump v příspěvku na sociální síti Truth Social uvedl, že Spojené státy okamžitě uvalí 25% clo na veškeré kolumbijské zboží dovážené do USA a že toto clo zvýší na 50 % během jednoho týdne.