Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak řešit migrační krizi? Merkelová přišla s novým nápadem

Summit G7 v Německu, Angela Merkelová
Summit G7 v Německu, Angela Merkelová
Foto: g7germany.de

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová podle deníku Bild plánuje uspořádat summit zemí Evropské unie, které jsou nejvíce zasaženy uprchlickou krizí.

Konat by se měl ještě před vrcholnou schůzkou šéfů vlád zemí EU, která připadá na 28. a 29. června.

Merkelová se chce o řešení migrační krize radit s Řeckem, Itálií nebo Rakouskem. Zatím prý není jasné, zda by se schůzky zúčastnilo i Španělsko nebo státy ležící na takzvané balkánské cestě. "Zatím není nic definitivního, jsme ve fázi plánování. Také není jasné, kdy by se tento mimořádný summit mohl konat," citoval Bild nejmenovaného člena italské vlády.

Kancléřka Merkelová, šéfka Křesťanskodemokratické unie (CDU), je pod tlakem politiků ze sesterské Křesťanskosociální unie (CSU), aby Německo v azylové politice přitvrdilo. Šéf CSU a spolkový ministr vnitra Horst Seehofer požaduje, aby hned na německých hranicích byli vraceni zpět běženci, kteří už byli registrováni v jiné zemi EU, ve Švýcarsku nebo Norsku. Kancléřka, která na vrcholu migrační krize v roce 2015 zaujala vůči běžencům vstřícný postoj, by ráda našla evropské řešení tohoto problému, na to ale Seehofer nechce čekat.

Témata:  Německo uprchlíci Angela Merkelová

Související

Aktuálně se děje

25. ledna 2025 14:58

Počasí je skrytým zabijákem. Kolik lidí ročně zabijí horka? Vědcům se to podařilo spočítat

Klimatická krize již způsobila desítky „nemyslitelných“ vln veder, které byly podle nových analýz dříve prakticky nepravděpodobné. Tyto extrémní jevy, zesílené lidskými emisemi skleníkových plynů, přinášejí smrt a zkázu napříč kontinenty a naznačují, že klimatické změny překročily hranice přirozeného vývoje klimatu v historii lidstva. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Alexandr Lukašenko,

Severní Korea ponížila Lukašenka před celým světem

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v pátek oznámil, že obdržel pozvání k jednání na nejvyšší úrovni od několika zemí východní Asie, včetně Severní Koreje. Tato zpráva však vyvolala rozporuplné reakce, neboť ji následně popřela Kim Jo-čong, vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Podle ní Severní Korea žádné takové pozvání neposlala.