Řím - Chorvatsko, Slovinsko či Makedonie tento týden oznámili, že jsou jejich hranice uzavřeny, avšak tisíce uprchlíků se nehodlá otočit a vrátit zpět. A vzhledem k tomu, že nebudou moci použít západní balkánskou trasu, bojí se v Itálii, že se nyní stanou centrem migrační bouře právě oni.
Zatímco evropští politici vyjednávají s Tureckem, Italové se obávají. Již na konci minulého měsíce italský premiér uvedl, že pokud balkánské země uzavřou před uprchlíky hranice, existuje nebezpečí otevření nové cesty z Albánie přes Itálii.
Od té doby se západní balkánská trasa uzavřela. "Nelegální příchod uprchlíků po západní balkánské trase je u konce," uvedl tuto středu na twitteru předseda Evpropské rady Donald Tusk.
Pro Itálii to však představuje problém a například Michele Emiliano, prezident regionu Puglia, varoval před pravděpodobnou vlnou až 150 000 uprchlíků, kteří by nyní z Albánie mohli zamířit právě do jejich země. Analytici a vedoucí pracovníci zatím říkají, že je brzy na to hodnotit, zda a jaký na to bude mít vliv dohoda s Tureckem.
Místní média již upozornila na uprchlíky tábořící v lesích, avšak albánský diplomat uvedl, že realistické číslo počtu uprchlíků, kteří by chtěli využít centrální trasu je 10 000 a dodal, že pravděpodobnější cesta by byla přes Montenegro a Kosovo.
A zatímco někteří se obávají, mnozí to nevnímají jako tak výrazné riziko. "Nemáme jediné znamení, že se to stane. A pokud ano, jsme připraveni, ale pro tuto chvíli tomu nic nenasvědčuje," uvedl například Mario Morcone, vedoucí migračního oddělení italského ministerstva vnitra.
Podle evropské agentury Frontex v loňském roce využilo centrální trasu 157 000 uprchlíků.
Související
1. listopadu 2024 10:27
3. října 2024 20:36
27. srpna 2024 20:30
24. srpna 2024 4:52
22. srpna 2024 11:41