Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vstřícnost se nevyplácí? Osud lodi Aquarius přesměruje migranty do Španělska

Vlajka Španělska
Vlajka Španělska
Foto: Pixabay

Valencie - Experti varují Španělsko před důsledky vstřícné politiky vůči uprchlíkům. Na přijetí lodi Aquarius okamžitě zareagovali pašeráci a přesměrovávají část migrantů z hlavní trasy mířící přes Libyi do Itálie na cestu do španělských autonomních měst Ceuta a Melilla na severním pobřeží Afriky.

Informace, že se nová španělská vláda rozhodla přijmout více než 600 migrantů z lodi, kterou odmítla Itálie a Malta, okamžitě po internetu doputovala k migrantům i zločincům živícím se jejich transportem. Obrázek Španělska vstřícného k nelegální migraci (ať už je pravdivý, či nikoliv) se promítl do uvažování lidí, kterí se touží dostat ze subsaharské Afriky do Evropy.

Zatímco dosud se poblíž Ceuty a Melilly shromáždilo odhadem asi 1000 lidí odhodlaných dostat se do Španělska přes tato autonomní území, experti odhadují, že v nejbližší době přibude mnoho tisíc dalších.

Lidé putující na sever ze zemí ležících jižně od největší světové pouště dosud většinou mířili přes Niger do Libye. Nyní se ale část organizovaných skupin převaděčů začíná na křižovatce cest v nigerském městě Agadez přeorientovávat na delší a náročnější cestu vedoucí přes Alžírsko a Maroko k hranicím španělských teritorií v Africe. Místo 2000 kilometrů je z Nigeru čeká o 1000 více, místo snadno průchozích libyjských hranic jsou tam vysoké bezpečnostní bariéry mezi Marokem a španělskými městy. 

Otázkou nyní je, zda je Španělsko připraveno stát se novou vstupní branou migrantů do Evropy a zda s tím ostatní země budou srozuměny. Pokud po tom ale Madrid netouží, bude muset výrazně posílit přítomnost bezpečnostních složek u Ceuty a Melilly.

Témata:  uprchlíci Španělsko

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 18:43

Z Kyjeva přišla první reakce na ruský návrh příměří. Promluvil i Lipavský

Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy