Sankt Petěrburg/Washington, D. C. - Když narazíte na články, na nově založeném mediálním serveru USAReally.com, může se vám zpočátku zdát, že jste dostali na typický podvodný web, který pouze vykrádá zprávy z jiných solidnějších zdrojů, a vydává je za své. Ti pozornější si ale všimnou ještě důležitější věci, a to absence jakýchkoli reklam a inzerátů, které by je podporovaly. O tom, kdo tyto pochybné servery, financuje, se pokusil informovat server Bellingcat.com
Ve skutečnosti je USA Really totiž nejnovější pobočkou nechvalně známé ruské trollí farmy ze Sankt Petěrburgu, skryté pod názvem Olgino (severozápadní distrikt Sankt Petěrburgu, kde se usídlila jedna z nejstarších firem tohoto typu), Savushkina (55 Savushkina, adresa kancelářské budovy, v níž taktéž sídlí jedna z továren trollů) a IRA - Agentura pro výzkum internetu.
A právě zde je zdroj, z něhož je USA Really, který by nemohl v amerických podmínkách přežít, financovaný. O kvalitě obsahu USA Really, který přebírá články z jiných webů, aby budil zdánlivý dojem solidnosti, a aby se zakryly buď lživé, případně poloopravdivé informace, jež šíří, netřeba diskutovat.
Ruský původDlouhou dobu neexistoval žádný spolehlivý důkaz vazeb mezi USA Really a trollí farmou ze Sankt Petěrburgu, byť se o tom spekulovalo. Teprve až v dubnu se podařilo investigativnímu novináři Lawrenci Alexanderovi získat jasné a spolehlivé důkazy, které to potvrdily.
Lawrence totiž provedl velmi rychlý průzkum evidence informačních serverů v registru WHOIS, v nichž našel bližší informace o ruském muži, žijícím v Sankt Petěrburgu, jehož firma FAN - Federální zpravodajská agentura, která je taktéž součástí tohoto vzájemně propleteného řetězce továren na trolly, nebo také trollích farem.
Tematická selekceServer USA Really publikoval svůj první článek 21. května, v němž předvídal vývoj míry kriminality v USA. Podle těchto údajných prognóz měla od tohoto data, až do 7. června výrazně narůst. Cílem ruských trollů bylo vytvořit lživý obraz Spojených států, coby země s vysokou kriminalitou a neschopností tamní justice s ní bojovat.
Jednalo se o reakci na střelbu v americké škole. Pozornější čtenář si ale mohl jasně všimnout špatné gramatiky, včetně chybně použitých, případně vůbec nepoužitých apostrofů, určitých a neurčitých členů, už v nadpisu. Autor článku zřejmě nepovažoval vzhledem ke skupině odběratelů těchto dezinformací za důležité jej před publikací zkontrolovat.
Když si to vztáhneme například i k českému prostředí, tak s něčím podobným se můžeme setkat i my. Dezinformační weby mívají taktéž často špatnou gramatiku, včetně hrubých pravopisných chyb. O dopise SPD Tomia Okamury britské premiérce, v němž byla předsedkyně vlády Jejího veličenstva například oslovená jako "paní premiérová" nemluvě.
Lži a polopravdySvým způsobem by se dalo nad USA Really mávnout rukou. Jedná se přeci jenom o jeden z několika dezinformačních webů působících na území USA, který ale nikdy nespí, neboť je schopen publikovat 16 článků denně. Ani jeden z nich však neposkytuje informace, které by nebyly lživé, nebo minimálně polopravdivé.
To, co by nás ale mělo znepokojovat, je fakt, že ovlivňuje mínění amerických občanů, a to například směrem k podpoře Donalda Trumpa proti Hillary Clintonové. Spousta těchto falešných zpráv měla velkou odezvu na sociálních sítích. O zneužití identity uživatelů Facebooku společností Cambridge Analytica pro podporu prezidentské kampaně Donalda Trumpa nemluvě.
Související
19. listopadu 2024 17:54
19. listopadu 2024 11:55
18. listopadu 2024 17:25
17. listopadu 2024 15:58
17. listopadu 2024 12:35