Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spory mezi KLDR a Japonskem nezmizely, Pchjongjang pohrozil Tokiu

Vlajka Japonska
Vlajka Japonska
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Tokio - Zatímco vztahy mezi KLDR, Jižní Koreou a USA se v posledních týdnech výrazně zlepšily, horší je to s Japonskem. Pchjongjang dnes kritizoval Tokio, že nezastavilo velká vojenská cvičení. Prý to bude mít diplomatické důsledky.

Japonsko sice sonduje možnosti na setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una s premiérem Šinzó Abem, termín případné schůzky však stanoven nebyl. 

KLDR v 70. a 80. letech minulého století unesla 13 Japonců a pět z nich vrátila domů. Abe, který se potýká se sérií domácích skandálů, slíbil, že neustane, dokud se do vlasti nevrátí i ostatní. Japonsko navíc prosazuje postoj, podle nějž by Japonsko a USA měly zůstat vůči Severní Koreji ve střehu, dokud Pchjongjang nepřijme konkrétní kroky k jadernému odzbrojení.

"Pokud Japonsko nenapraví své ambice týkající se míru a bezpečnosti, mělo by si uvědomit, že nevyhnutelným výsledkem bude jeho ignorování," uvedla dnes severokorejská tisková agentura KCNA.

"Japonsko by mělo zastavit svá velká vojenská cvičení, zastavit proti nám svou nepřátelskou politiku, odpoutat se od minulosti a prokázat upřímnost snahy o mír," dodala.

Témata:  Severní Korea Japonsko Šinzó Abe

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.