Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak zachránit uvězněné děti z jeskyně? Potápět by se prý neměly

Potápění
Potápění
Foto: Pixabay

Praha - Náčelník českých speleologických záchranářů Roman Šebela považuje za riskantní a téměř nemožné, aby se ze zatopených thajských jeskyní dostalo ven 12 chlapců s jejich fotbalovým trenérem tak, že sami vyplavou ven po absolvování dlouhého potápěčského výcviku.

Podle něj je lepší počkat, až z jeskyní opadne voda. Pokud neopadne, doporučil by děti transportovat na nosítkách s obličejovou maskou. Záchranáři našli všechny členy skupiny živé po devíti dnech asi čtyři kilometry od vchodu do jeskyně. Její části jsou zatopené.

Fotbalisty ve věku 11 až 16 let i s pětadvacetiletým trenérem uvěznily před deseti dny v jeskyni povodně. Záchranáři chtějí do jeskyně po dobu čtyř měsíců dopravovat jídlo a pití a mezitím chlapce učit potápění, díky kterému se budou moct dostat ven.

"Já to považuju za velice obtížné a ne-li nemožné. Potápění se sice jde naučit za týden, ale dobrý jeskynní potápěč se trénuje i několik let. Podle zpráv některé ty děti neumějí ani plavat. Navíc jsou vystresované a osláblé," uvedl Šebela.

Podle něj je těžké říct, kolik ze čtyřkilometrové trasy je pod vodou, navíc bude voda kalná, prostory mohou být úzké a může se plavat proti proudu. "Pro zkušeného potápěče to může být na několik hodin. Záchrana dětí může být na více hodin i den a více. Láhev s kyslíkem vydrží na hodinu na dvě, pokud je člověk pod stresem a dýchá více, může ji vydýchat i za půl hodiny. Čtyři kilometry zatopených jeskyní jsou náročné pro zkušené potápěče, ne pro děti, které neumějí plavat," přiblížil možné problémy Šebela.

Témata:  Thajsko potápění

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.