Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Atmosféra v Polsku houstne: Předsedkyně nejvyššího soudu přišla do práce navzdory slovům prezidenta

Varšava
Varšava
Foto: Pixabay

Varšava - Předsedkyně polského nejvyššího soudu Malgorzata Gersdorfová dnes ráno přišla do práce navzdory skutečnosti, že v úterý prezident Andrzej Duda potvrdil její odchod do důchodu. Soudkyni přišly podpořit stovky lidí.

"Nejsem tady kvůli politice, přišla jsem bránit vládu práva," prohlásila dnes Gersdorfová, která ostře kritizuje útok vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) na nezávislost justice.

V úterý se sešla s prezidentem, který trvá na jejím odchodu. Gersdorfová naproti tomu opírá své pokračování ve funkci o ústavu, podle níž její mandát předsedkyně vyprší až koncem dubna 2020. To minulý týden potvrdilo i jednomyslné usnesení soudců nejvyššího soudu.

Polská konzervativní PiS od nástupu k moci v roce 2015 zdůrazňuje, že změny v justici jsou nezbytné, aby soudy byly efektivnější a spravedlivější. 

Na základě zákona mají na penzi odejít soudci nejvyššího soudu, kteří dosáhli 65 let, jichž je podle médií 27 z celkových 73. Kvůli zákonu se Varšava dostala do konfliktu s Evropskou komisí. Řízení v této věci ještě neskončilo, Polsko může být pohnáno až před unijní soud.

Témata:  Polsko justice Andrzej Duda

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.