reklama

Nervový plyn sarin tehdy zabil 13 lidí a zhruba pět a půl tisíce dalších přiotrávil. S odvoláním na japonskou veřejnoprávní televizi NHK o tom informovala agentura Reuters. Japonské úřady zatím zprávy nepotvrdily.

K absolutnímu trestu za teroristický čin odsoudily japonské soudy celkem 13 osob. Zavalitého, částečně slepého cvičitele jógy, Asaharu, soud v roce 2004 odsoudil k trestu smrti oběšením na základě 13 obvinění; mimo jiné i za přípravu a provedení nejméně 15 vražd, dalších teroristických útoků, únosů nepohodlných osob a jiných zločinů. Vůdce sekty svou vinu popíral a proti rozsudku se odvolal. To však v roce 2006 japonský nejvyšší soud zamítl.

Japonské ministerstvo spravedlnosti zprávy o popravách členů sekty zatím nepotvrdilo. Kolik poprav bylo dnes provedeno, tak podle agentur není jasné.

Podle zpravodajského portálu BBC se provedení poprav odkládalo, dokud soudy neprošetří poslední odvolání proti nejvyšším rozsudkům. To se stalo letos v lednu.

Ve víře sekty, kterou Asahara založil v roce 1987, se prolínalo učení buddhismu a hinduismu s apokalyptickými předpověďmi. Óm šinrikjó hlásala, že v roce 1997 nastane konec světa a ten nový vytvoří skupina vyvolenců náležejících k sektě. K dosažení tohoto cíle bylo nutné zajistit dostatek zbraní a vyrobit účinný plyn, který měl být použit k útoku na nejvyšší instituce, včetně císařského paláce. Sekta údajně připravovala i použití biologických zbraní se smrtícím virem Ebola.

Tokijský atentát byl nejhorší teroristický čin v Japonsku od druhé světové války a vůbec první útok svého druhu na světě provedený chemickou zbraní.

Loading...
reklama