Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Otravy novičokem v Británii? Policie tápe, přiznala dvě alarmující skutečnosti

Policie Velké Británie
Policie Velké Británie
Foto: Filip Toužimský, EuroZprávy.cz

Amesbury - V jihozápadní Anglii došlo již je dvěma případům otravy novičokem a vyšetřovatelé jsou bezradní. Nelze zaručit, že se na území Anglie nenacházejí další stopy této nervově paralytické látky. Navíc se vůbec neví, kdo konkrétně za otravami stojí.

V březnu byl novičok použit ve městě Salisbury k útoku na bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji. Oba se zotavili.

Před necelými dvěma týdny se novičokem ve městě Amesbury, nedaleko Salisbury, otrávil Brit Charlie Rowley a jeho partnerka Dawn Sturgessová. Testy potvrdily, že se s ní dostali do kontaktu rukama. Sturgessová zemřela, zřejmě byla vystavena vysoké dávce jedu. Rowley v úterý nabyl vědomí, zůstává ale v kritickém stavu.

"Moc rád bych před vás předstoupil a prohlásil, že jsme identifikovali a dopadli osoby, které jsou (za případy otravy) zodpovědné, a že jsme si naprosto jistí, že v zemi nezůstaly již žádné stopy po nervové látce. Krutou realitou ale je, že v tuto chvíli nemůžeme žádná taková ujištění a záruky poskytnout," prohlásil dnes šéf britské protiteroristické jednotky Neil Basu.

Je podle něj možné, že se nikdy nepodaří s určitostí prokázat spojitost mezi smrtí Sturgessové a otravou Skripalových.

Témata:  Velká Británie novičok policie Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.