reklama

Zpráva uvádí, že osm až 20 procent obyvatel severního předměstí Paříže mohou tvořit nelegální přistěhovalci. Píše se v ní také, že mnozí žijí na ulici. Míra chudoby je tu podle deníku Le Figaro 28 %, což je oproti Paříži dvojnásobek, zároveň je tu 12,7% nezaměstnanost.

Zprávu sepsal Rodrigue Koukouendo, člen strany LREM z prezidenta Emmanuela Macrona, a konzervativní republikán Françoise Cornut-Gentille. Oba autoři poznamenali, že sociální služby a policie v této oblasti se potýkají s problémy kvůli počtu nelegálních migrantů.

Dva poslanci proto navrhli změnit způsob, jakým vláda shromažďuje statistické údaje, aby napomohla vyřešení problému. „Je třeba identifikovat městské fenomény ghettoizace, objasnit problémy v oblasti vzdělávání, bojovat proti diskriminaci a přizpůsobit zdroje policie a soudnictví určité populace. Nastává proto otázka zřízení tzv. etnické statistiky,“ uvádějí.

V současné době totiž Francie nesbírá etnické nebo náboženské údaje o jednotlivcích ve statistikách o narození, trestné činnosti nebo sčítání lidu. Podobně postupují i úřady třeba ve Švédsku.

Po zničení bývalého migračního tábora v Calais se Paříž stala hlavním centrem nelegálních migrantů. Někteří odhadují, že každý den dorazí do města až 500 nebo více přistěhovalců, přičemž tisíce u nich žijí jako bezdomovci v provizorních táborech.

Seine-Saint-Denis je departementem s nejvyšším procentem imigrantů a muslimů ve Francii. Přesné číslo je nemožné určit kvůli francouzským zákonům zakazujícím sčítání na základě rasy a náboženství, ale odhaduje se, že 500 000 obyvatel z celkového 1,4 milionu jsou muslimové a islám je nejrozšířenějším náboženstvím.

reklama