Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vlajky v Řecku jsou spuštěny na půl žerdi, požáry si vyžádaly už 79 životů

Požár
Požár
Foto: Pixabay

Atény - Počet obětí ničivého požáru východně od Atén stoupl na 79. Zranění utrpělo nejméně 187 lidí, včetně 23 dětí. Není jasné, kolik osob se pohřešuje. Někteří lidé své blízké hledají prostřednictvím sociálních médií a televize.

Ohnivá fronta sešla ze svahů pohoří Pendeli až k pobřežním letoviskům na východním pobřeží Attiky. Více než 280 hasičů hasí poslední plameny v oblasti města Rafina na severovýchod od Atén. Další dvě stovky hasičů bojují s požárem na západ od Atén, kde úřady přes noc preventivně evakuovaly tři obce.

Dva požáry na východ a západ od hlavního města vypukly v pondělí v rozmezí několika hodin. Posléze je rozdýmal a rozšířil prudký vítr. Rychlost, s jakou se požár na severovýchod od metropole rozšířil, mnohé překvapil, a patrně přispěla k vysokému počtu obětí.

Agentura AP zmiňuje případ otce, který po dni marného hledání zahlédl v televizním vysílání své dvě dcery, dvojčata, která se ztratila spolu s prarodiči. Prostřednictvím televizních kanálů Skai a Alpha později požádal, ať se něj obrátí ten, kdo o dívkách něco ví.

Vlajky po celém Řecku jsou spuštěny na půl žerdi - řecký premiér Alexis Tsipras vyhlásil v zemi třídenní státní smutek.

Témata:  Řecko požáry v řecku požáry

Související

Aktuálně se děje

14. února 2026 10:12

Když uspějí u voleb, najednou otáčí. Pavel na konferenci MSC promluvil o populistech

Na Mnichovské bezpečnostní konferenci vystoupil prezident Petr Pavel v rámci panelové diskuse věnované vzestupu populismu. Ve svém příspěvku nabídl hlubší vhled do příčin, proč se tomuto fenoménu tak daří zejména v zemích střední a východní Evropy. Podle Pavla tkví kořen problému v nenaplněných očekáváních, která provázela pád komunismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Volodymyr Zelenskyj na MSC

Významný moment pro Česko: Zelenskyj na MSC poděkoval Pavlovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na bezpečnostní konferenci v Mnichově s projevem, ve kterém se zaměřil na paralely mezi současnou ruskou agresí a historickými událostmi 20. století. Varoval, že ruský prezident Vladimir Putin se pokouší o scénář velmi podobný tomu z roku 1938. Podle Zelenského doufá Kreml v to, že si podmaní část Ukrajiny stejně, jako tehdy nacistický diktátor Adolf Hitler získal část Československa díky Mnichovské dohodě.