Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orbán setřel bruselské politiky: Rozhodnutí EK nejsou důležitá, její dny jsou sečteny

Viktor Orbán
Viktor Orbán
Foto: kremlin.ru

Budapešť/Brusel - Podle maďarského premiéra Viktora Orbána potřebuje EU novou Evropskou komisi (EK) s novým přístupem k migrační politice. Dny té současné jsou prý sečteny a její návrhy nejsou důležité. Volby do Evropského parlamentu se mají konat v květnu 2019.

Evropská komise poslala Maďarsko kvůli novým pravidlům i podobě vnitrostátních zákonů o azylu a navracení žadatelů před Evropský soud. Podle EK totiž země neplní své povinnosti vyplývající ze smluv EU, právních předpisů EU a Listiny základních práv.

Orbána nepokládá rozhodnutí EK za důležité vzhledem k jejímu končícímu mandátu. Stávající návrhy a rozhodnutí EK označil za poslední škubnutí v nohách žab, "které jsme viděli při biologických pokusech ve škole".

"Po evropských volbách potřebujeme komisi, která netrestá ty státy, které brání vlastní hranice, jako je Maďarsko," uvedl Orbán v rozhovoru pro maďarský rozhlas. Dodal přitom, že EK by měla trestat ty země, které do Evropy pouštějí miliony migrantů, čímž porušují stávající závazky EU. O které státy jde, ale neuvedl.

Témata:  Viktor Orbán Evropská komise (EK) EU

Související

Aktuálně se děje

5:00

Počasí do konce týdne: Mrazů se zatím nezbavíme, teploty opět klesnou

Předpověď počasí na nadcházející dny nepotěší řidiče ani příznivce slunečného počasí. Dnešek se ponese ve znamení zatažené oblohy a místy se objeví mlhy, které mohou být i mrznoucí. V severní polovině území se očekává déšť, přičemž na severní Moravě hrozí tvorba nebezpečné ledovky. Teploty se budou pohybovat nejčastěji mezi -1 a +4 °C, ale jihozápad Čech a části Slezska se mohou těšit až na 6 °C.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy