Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Kambodži se konají kontroverzní parlamentní volby, opozice vyzvala k jejich bojkotu

Kambodža, ilustrační foto
Kambodža, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Phnompenh - V Kambodži se konají kontroverzní parlamentní volby, které jsou vnímané jako plebiscit o dlouholeté vládě premiéra Hun Sena. Opozice vyzvala k bojkotu hlasování.

Formálně se o 125 křesel v Národním shromáždění uchází dvacítka stran, ve skutečnosti ale mají voliči na výběr jen dvě možnosti: buď podpoří premiéra Hun Sena, který je u moci již 33 let, anebo vůbec nepůjdou hlasovat. Uvedla to agentura AP.

Klíčovou roli při usnadnění premiérovy cesty k prodloužení mandátu sehrálo vyřazení jakéliv věrohodné opozice z voleb. Největší opoziční uskupení, Kambodžskou národní stranu záchrany (CNRP), loni v listopadu rozpustil kambodžský nejvyšší soud s odůvodněním, že se její členové spikli s USA s cílem svrhnout vládu.

V minulých volbách v roce 2013 nebyla opoziční Kambodžská národní strana záchrany daleko od vítězství, když získala 44 procent hlasů voličů.

Po rozpuštění strany byli poslanci CNRP vyloučeni z parlamentu a 118 členům strany bylo zakázáno účastnit se pět let politického života. Většina vůdců Kambodžské národní strany záchrany uprchla do zahraničí.

Veterán kambodžské opozice Sam Rainsy, který odešel v roce 2015 do francouzského exilu, aby se vyhnul stíhání, již v dubnu apeloval na voliče, aby se hlasování neúčastnili.

Hun Sen od mládí bojoval v jednotkách ultrakomunistických Rudých Khmerů krutého diktátora Pol Pota. Při bojích o Phnompenh v jejich řadách přišel o oko a částečně ochrnul. Při dlouhodobém léčení v nemocnici přehodnotil své názory, rozešel se s polpotovci a v červnu 1977 se připojil ke kambodžským provietnamským silám, které na jaře 1978 zahájily povstání proti Polpotovu genocidnímu režimu.

Témata:  Kambodža

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.