Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

40 migrantů dostalo povolení k vylodění v Tunisku, na moři čekali přes dva týdny

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Tunis - Tunisko změnilo názor. Na jeho území se nakonec může vylodit 40 migrantů, kteří strávili víc jak dva týdny na moři na palubě obchodní lodi. Uprchlíky odmítaly všechny středomořské přístavy.

Člun se 40 uprchlíky z Egypta, Mali, Nigérie a Bangladéše vyplul začátkem července nejspíše z Libye. Na moři se pak dostal do potíží a jeho pasažéry zachránila maltská loď, která pak migranty 16. července předala na palubu plavidla tuniské těžební společnosti Miskar. Kapitán lodi Sarost 5 ale nezískal povolení zakotvit v žádném tuniském přístavu, migranty odmítala přijmout i Itálie, Francie a Malta.

Červený půlměsíc opakovaně varoval, že podmínky na palubě obchodní lodi nejsou vhodné pro dlouhodobější pobyt tolika lidí. Mezi migranty jsou i dvě těhotné ženy. I proto nyní tuniský premiér Júsuf Šáhid svolil, že migranti se smějí vylodit v přístavním městě Zarzis. 

Šáhid potvrdil, že váhání tuniských úřadů souviselo zejména s obavami, že si představitelé EU budou vstřícný krok vykládat jako souhlas s případným umístěním dalších center pro migranty na tuniském území. S tím Tunisko rezolutně nesouhlasí.

Témata:  Tunisko uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.