Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump nabídl setkání prezidentovi Rúhánímu, Írán si ale klade podmínky

Hasan Rúhání
Hasan Rúhání
Foto: reprofoto Euronews

Teherán/Washington - Americký prezident Donald Trump v pondělí řekl, že se nebrání setkání se svým íránským protějškem Hasanem Rúháním. Podle Teheránu by se USA měly vrátit k mezinárodní jaderné dohodě s Íránem, pokud s ním chtějí jednat.

"Respektování práv íránského národa, méně nepřátelství a návrat k jaderné dohodě, jsou kroky, které mohou být učiněny k vydláždění hrbolaté cesty k rozhovorům mezi Íránem a Amerikou,"  řekl dnes poradce íránského prezidenta Hamíd Abútálebí.

USA v květnu vypověděly svůj podpis pod mezinárodní jadernou dohodou s Íránem z roku 2015. Od té doby se vztahy mezi Íránem a Spojenými státy prudce zhoršily. Trump v pondělí překvapivě řekl, že by se nebránil setkání se svým íránským protějškem bez jakýkoliv podmínek.

Teherán výměnou za odstranění části mezinárodních sankcí omezil svůj jaderný program a zavázal se, že se nepokusí vyrobit jaderné zbraně. V nadcházejících dnech se USA chystají proti Íránu opět zavést sankce, navzdory nesouhlasu dalších signatářů dohody - Británie, Francie, Číny, Ruska a Německa.

Témata:  Írán Donald Trump Hasan Rúhání USA

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.