Varšava - Evropská komise 2. července oznámila, že zahájila proti Polsku řízení kvůli porušení unijních právních předpisů v souvislosti se zákonem o nejvyšším soudu. Pravidla obsažená v uvedeném normativním aktu podle názoru EK podkopávají nezávislost soudnictví a Polsko tak porušuje unijní smlouvy. S tím ale Varšava nesouhlasí.
Polsko odmítlo obvinění vznesená Evropskou komisí vůči Varšavě kvůli zákonu o nejvyšším soudu. Učinilo tak v odpovědi na první krok, jímž EK zahájila řízení, které může skončit před evropským soudem.
Varšava měla měsíc na reakci. Krok EK přitom neodložil začátek účinnosti novely zákona o nejvyšším soudu, která snižuje pro jeho soudce věk odchodu do důchodu ze 70 na 65 let a která začala platit 3. července.
"Polsko zaslalo Evropské komisi odpověď na první fázi řízení zahájenou s ohledem na porušení právních předpisů EU s odkazem na zákon o nejvyšším soudu," napsala agentura PAP. Podle citovaného zdroje by mělo jít o "detailní právní dokument o několika desítkách stran, který má více než 90 bodů".
"Představuje celou historii sporu s EK. V tomto dokumentu polská strana odmítá obvinění učiněná EK v souvislosti se zákonem o nejvyšším soudu. Jde o právní prezentaci, která vede k závěru, že podnět EK je neoprávněný," cituje agentura svůj blíže neupřesněný zdroj.
Soudci mají možnost požádat prezidenta o prodloužení svého funkčního období. Zákon přitom nestanoví žádná kritéria ani možnost soudního přezkumu rozhodnutí hlavy státu, která může mandát prodloužit o tři roky s možností jedné další obnovy. Podle komise polská strana zákonem neplní své povinnosti, které vyplývají z unijních smluv a které se týkají principu nezávislosti soudnictví a principu neodvolatelnosti soudců.
Témata: Polsko, Evropská komise (EK), soudnictví
Související
6. ledna 2025 12:24
30. prosince 2024 14:24
21. listopadu 2024 12:46
17. listopadu 2024 13:25
16. listopadu 2024 13:11
7. listopadu 2024 10:28