reklama

UNRWA se stará o několik milionů Palestinců, jejichž předci odešli ze svých domovů po vzniku Izraele a kteří stále usilují o návrat. O tom se mělo rozhodnout v izraelsko-palestinských mírových rozhovorech, které jsou ale zablokovány.

Kushner o zrušení statusu hovořil s jordánskými představiteli při své červnové návštěvě Ammánu. Magazín Foreign Policy napsal, že Kushner v jednom ze svých e-mailů vyzval ke zrušení UNRWA. "Je třeba usilovat o zrušení UNRWA. (Agentura) udržuje status quo (uprchlíků), je zkorumpovaná, neúčinná a neprospívá míru," stojí v lednovém Kushnerově vzkazu Trumpově blízkovýchodnímu zmocněnci Jasonovi Greenblattovi. USA už letos agentuře vypověděly velkou část svého příspěvku.

Hlavní palestinský vyjednávač Saíb Irikát po Kushnerově červnové návštěvě regionu řekl, že USA peníze vypovězené agentuře přesunuly Jordánsku a dalším státům, kde uprchlíci žijí. Podle Palestinců se administrativa snaží řešit otázku uprchlíků a také statusu Jeruzaléma jednostrannými kroky, jež sledují pouze prospěch Izraele.

Po vzniku Izraele v roce 1948 odešlo ze svých domovů přes 700.000 Palestinců. USA v roce 1949 pomohly UNRWA založit s tím, že agentura bude uprchlíkům pomáhat a zajišťovat jim jídlo a další služby. Izrael už dlouho tvrdí, že lidé, kterým agentura pomáhá nyní, nejsou uprchlíci, nýbrž jejich potomci a že UNRWA svou činností udržuje těmto lidem uprchlický status a brání jejich začlenění do společnosti zemí, v nichž žijí. 

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama