Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie vrátí Iráku až 5000 let staré cennosti uloupené po pádu Husajna

Irák
Irák
Foto: Pixabay

Londýn - Británie vrátí Iráku osm předmětů starých až 5000 let a uloupených po pádu bývalého prezidenta Saddáma Husajna v roce 2003. Jedná se například o tři hliněné kužely pokryté sumerskými klínovými nápisy.

Policie v roce 2003 předměty zabavila londýnskému obchodníkovi s uměleckými předměty. Artefakty následně putovaly do policejního skladu a až letos byly předány Britskému muzeu. Jeho odborníci věci identifikovali a určili, že pocházejí ze sumerského chrámu Tello v jižním Iráku.

Do Iráku se vrátí tři hliněné kužely pokryté sumerskými klínovými nápisy. Je na nich jméno krále, který je nechal zhotovit, název chrámu, pro nějž byly vyrobeny, i jméno boha, jemuž byl chrám zasvěcen. Dalším předmětem je hlava hole používané jako zbraň, přívěsek ve tvaru býka zhotovený z mramoru a pocházející z období 3000 let před naším letopočtem, dvě pečetidla a jeden oblázek s rytinou.

"Ve chvíli, kdy policie posílala ty předměty Britskému muzeum k identifikaci, jsme my pracovali v terénu na vykopávkách chrámu, odkud ty věci byly ukradeny," sdělil agentuře AFP ředitel vykopávek v Tellu Sebastien Rey. Archeologové tehdy na místě našli předměty, jež po sobě zanechali zloději. Zbavili se i rozbitých kuželů s nápisy.

Ředitel muzea Hartwig Fischer řekl, že jeho instituce je odhodlána rozhodně bojovat proti nelegálnímu obchodování s cennými předměty. Do Iráku by měla být schránka převezena příští týden. 

Témata:  muzea Velká Británie Irák

Související

Aktuálně se děje

24. července 2025 18:25

Tragédie v Poděbradech: Požár domu nepřežil jeden člověk, další utrpěl zranění

Tragicky skončil čtvrteční požár domu ve středočeských Poděbradech. Jeden člověk zemřel, další osobu převezli záchranáři do jedné z pražských nemocnic. Škoda je v řádu jednotek milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.