Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Muž, který v Seattlu ukradl letadlo a spáchal s ním sebevraždu, měl plné letištní pověření

Letadla, ilustrační foto
Letadla, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Seattle - Amerika žije kauzou Richarda Russella (29), který v pátek večer místního času (v sobotu brzy ráno SELČ) na letišti v Seattlu ukradl dopravní letoun a po 90 minutách letu se zřítil na ostrov Keton. Podle BBC měl muž plné pověření k pohybu kolem letadel.

Muž pracoval pro společnost Horizon Air tři roky jako pracovník pozemního provozu. Havárii na ostrově Keton, na kterém žije asi 20 lidí, nepřežil. Nikdo jiný na palubě nebyl. Podle policie se jednalo o sebevraždu, přesný motiv činu ale zůstává nejasný.

Russell při nástupu do práce na letišti úspěšně získal bezpečnostní prověrku a směl se tak pohybovat na zabezpečených místech kolem všech letadel. Pověření měl k navádění a tahání letadel po letištní ploše. Média dříve uvedla, že pracoval jako letištní mechanik.

Police nyní prověřuje, jak se Russellovi podařilo zmocnit se letounu na jednom z nejvytíženějších letištích v USA. Odpověď na tuto otázku by totiž podle listu The Seattle Times měla posílit bezpečnostní opatření na letišti nejen v Seattlu, ale i po celé zemi. Úřady mimo jiné prošetřují bezpečnostní postupy při kontrole zaměstnanců, kteří mají přístup k letadlům a na runwaye.

Nejasné je kromě motivu činu i to, jak se muži podařilo s letounem Q-400 vzlétnout a pilotovat ho. Podle aerolinek totiž neměl pilotní průkaz.

Témata:  letecké nehody USA letectví a letadla

Související

Aktuálně se děje

12. října 2025 11:26

Těžké chvíle prince Williama před kamerami. Řešila se sebevražda blízkého

Princ William se před kamerami dostal do emotivní situace, která na budoucího britského krále zjevně dolehla. Monarchie se totiž jeho prostřednictvím zapojuje do programu prevence sebevražd ve Velké Británii. Při té příležitosti si budoucí panovník promluvil se ženou, jejíž manžel si po rodinné tragédii vzal život. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy