Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krejčíř poskytl rádiu nepovolený rozhovor přímo z cely,. Činitelé JAR se prý proti němu spikli

Radovan Krejčíř
Radovan Krejčíř
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Johannesburg - Uprchlý Čech Radovan Krejčíř poskytl z vězeňské cely v JAR pomocí propašovaného mobilního zařízení rozhovor pro místní rozhlasovou stanici Talk Radio 702. Obvinil v něm jihoafrické činitele, že se vůči němu spikli.

Krejčíř uprchl z ČR v roce 2005. V JAR žije od roku 2007 a od listopadu 2013 je za mřížemi. Za pokus o vraždu, únos a obchod s drogami dostal 35 let vězení. Na triku má ale ještě další kauzy.

V rozhovoru, který stanice Talk Radio 702 odvysílala minulý týden, Krejčíř uvedl, že problémy začaly poté, co uzavřel v roce 2011 dohodu s jistým vlivným politickým činitelem a jeho synem. Těm prý zaplatil 2,5 milionu randů (asi 4,1 milionu korun) za pomoc s žádostí o udělení azylu v JAR, což by zabránilo jeho vydání do Česka. Politik se pak spojil s vlivnými policejními činiteli, kteří ho začali vyšetřovat.

Jihoafrické úřady v pondělí oznámily, že nepovolený rozhovor pro rozhlasovou stanici prošetřují. "Došlo k závažnému narušení bezpečnosti, mobilní telefon a SIM karta byly zabaveny v cele vězně," uvedl mluvčí věznice Singabakho Nxumalo.

Pražský vrchní soud letos v březnu Krejčířovi pravomocně potvrdil souhrnný trest 15 let vězení za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a za řadu dalších činů. Česká republika usiluje o jeho vydání z JAR už od roku 2007. Jihoafrický soud letos v březnu rozhodl, že Čech do vlasti vydán být může. Konečné slovo o tom však bude mít jihoafrický ministr spravedlnosti.

Témata:  Radovan Krejčíř Jihoafrická republika

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.