Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krejčířovu velkou vilu nikdo nechce, nevydařila se ani sedmá dražba

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Vila odsouzeného Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy stále nemá nového majitele. Dnešní další pokus o její vydražení opět nebyl úspěšný. Do dražby s vyvolávací cenou 21,1 milionu korun se nikdo nepřihlásil. Vyplývá to z informací na portálu e-drazby.cz. Pokusy vydražit větší ze dvou Krejčířových černošických vil se uskutečňují od roku 2016.

Vila je v exekuci, loni v srpnu ji poškodil rozsáhlý požár. Krejčíř uprchl z České republiky v roce 2005 během policejní prohlídky právě z dnes dražené vily.

Od roku 2007 žije Krejčíř v Jihoafrické republice (JAR), za mřížemi je od listopadu 2013. Kromě trestu za únos a pokus o vraždu čelí v JAR také obvinění z několika pokusů o útěk a ze spiknutí s cílem zavraždit policistu a právního konzultanta. Pražský vrchní soud v roce 2018 Krejčířovi pravomocně potvrdil souhrnný trest 15 let vězení za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a za řadu dalších činů. Česká republika usiluje o jeho vydání od roku 2007.

Podle mluvčí Exekutorské komory Lenky Desatové by se další dražba vily měla konat zhruba za tři měsíce, vyvolávací cena podle ní ale klesnout nemůže. "Zákon z roku 2018 sice umožňuje jít s cenou až na čtvrtinu původní odhadované hodnoty. Tento případ je však posuzován podle zákona, který platil při prvním pokusu o vydražení," řekla už dříve ČTK.

Vyvolávací cena pro dnešní dražbu byla stanovena na polovinu odhadní ceny 42,1 milionu korun. Při dosud posledním pokusu, který se uskutečnil letos v lednu byla vyvolávací cena 28,1 milionu korun, tj. na dvou třetinách odhadní ceny. Loňský požár způsobil podle odhadů škodu zhruba 20 milionů korun, policie ho vyšetřovala jako trestný čin obecného ohrožení. Cenu vily po požáru stanovil nový znalecký posudek.

První pokus o vydražení vily byl stanoven na 22. listopadu 2016. V srpnu 2014 totiž soud rozhodl, že vila nebude vyřazena z exekuce, a stížnost Krejčířovy manželky zamítl v polovině roku 2015 Ústavní soud. První dražbě sice nakonec zabránilo dovolání Krejčířové k Nejvyššímu soudu, ten ale v polovině roku 2017 vilu definitivně zahrnul do exekuce.

Od září 2017 do předloňského října tak byly vypsány další čtyři termíny dražby, vyvolávací cena zůstávala na 48,6 milionu korun. Do těchto aukcí se stejně jako dnes nepřihlásil žádný zájemce. Aktuální aukce byla celkově sedmá v pořadí, druhá po stanovení nového znaleckého posudku a odhadní ceny po loňském požáru.

"Aukce Krejčířovi vily je takový český nekonečný příběh. Teoreticky se nabízí i možnost prodeje mimo dražbu. Musela by však být splněna podmínka, že povinný má jen jednu exekuci a s prodejem za cenu dle znaleckého posudku souhlasí povinný, exekutor a oprávněný. Myslím si tedy, že v současné situaci je tato varianta nereálná," uvedl dnes advokát Roman Tomek ze společnosti Sedlakova Legal.

Menší Krejčířova vila byla vydražena v únoru 2017 za 15,8 milionu korun. Odhadní cena byla o deset milionů vyšší, dražba začínala na 12,9 milionu korun.

Témata:  Radovan Krejčíř dražby Praha

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy