Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obtížná záchrana českého horolezce v Alpách: Akce trvala dlouhé hodiny

rakousko
rakousko
Foto: Pixabay

Vídeň - Při výstupu na alpský vrchol Piz Buin (3312 metrů nad mořem) na západě Rakouska se v sobotu zranil český horolezec (41). Akce na jeho záchranu byla složitá a trvala několik hodin.

Muž byl členem osmičlenné skupiny, jež se kolem 11:30 vydala s horolezeckými mačkami zdolat ledovec v údolí Ochsental na úpatí Piz Buinu. Jeden z nich zakopl a přivodil si zranění levého kotníku. Poté co skupina vyrozuměla záchrannou službu, vzlétl nejdříve policejní vrtulník, aby zmapoval situaci, ale kvůli zhoršujícímu se počasí se musel vrátit.

Následně se k ledovci vydal čtyřčlenný tým záchranářů. Českou skupinu našli spolu s dalšími záchranáři, kteří absolvovali kurz na alpského instruktora, kolem třetí hodiny odpoledne v husté mlze.

Po poskytnutí první pomoci začala zdlouhavá a obtížná zpáteční cesta. Až kolem 19:15 se dostali za velmi nepříznivého počasí do horské chaty Wiesbadener Hütte ve výšce 2443 metrů nad mořem.

Odtud zraněného svezli k vrcholku Bielerhöhe (2037 metrů), kde jej převzali zdravotníci. Muž byl následně převezen k ambulantními ošetření do zemské nemocnice ve Feldkirchu.

Témata:  Alpy Rakousko Češi

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.