Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Exšéf obávané věznice "hanojský Hilton" promluvil: McCain? To byl tvrdohlavý vlastenec

John Sidney McCain III., je americký republikánský politik, senátor za stát Arizona a veterán války ve Vietnamu. V roce 2008 byl republikánským kandidátem pro prezidentské volby, které nakonec vyhrál jeho protikandidát Barack Obama.
John Sidney McCain III., je americký republikánský politik, senátor za stát Arizona a veterán války ve Vietnamu. V roce 2008 byl republikánským kandidátem pro prezidentské volby, které nakonec vyhrál jeho protikandidát Barack Obama.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Hanoj/Washington - Úmrtí amerického senátora Johna McCaina, asi nejznámějšího trestance vietnamské věznice Hoa Lo, jejího exředitele Tran Trong Duyeta (85) zarmoutilo. Již v lednovém rozhovoru s agenturou AFP na politika vzpomínal jako na tvrdohlavého vlastence.

McCain se jako pilot účastnil ničivé vietnamské války a do tamního vězení se dostal po svém sestřelení v říjnu 1967. Jak popsal ve své vzpomínkové knize Faith of My Fathers (Víra mých otců) více než pět let tu byl i mučen, například několikahodinovým zavěšováním na lana.

V lednovém rozhovoru Tran Trong Duyet vyprávěl o společných rozhovorech o válce, během nichž McCain nebyl ochoten přiznat, že bombardování Vietnamu Američany byl zločin a že podpora tehdejšího saigonského režimu na jihu země byla chybou.

Ředitel nechvalně známé věznice přezdívané "hanojský Hilton" zase zamlčel jakoukoli zmínku o utrpení, kterému byl válečný vězeň podle svých tvrzení v jeho káznici vystavován.

Tran Trong Duyet nicméně přiznal, že bylo těžké přimět zaměstnance káznice, kteří ve válce často přišli o své blízké, aby "odložili svou nenávist" a fyzicky na vězně neútočili. Lituje, že se jeho bývalý vězeň nestal prezidentem USA.

McCain v roce 2008 prohrál s demokratem Barackem Obamou. Obama zvítězil ve 28 amerických státech a v hlavním městě Washingtonu, a získal celkem 365 volitelů. McCain vyhrál v 22 státech, kde získal 173 volitelů. Ústředním motivem závěru prezidentské kampaně se stala finanční krize a voliči považovali Obamu v ekonomice za poněkud kompetentnějšího. O funkci prezidenta usiloval McCain již v roce 2000, tehdy ale získal republikánskou nominaci pozdější vítěz voleb, George Bush mladší.

McCain byl republikánským senátorem za stát Arizona nepřetržitě od roku 1987, v roce 2016 obhájil svůj poslední, šestý mandát. Mezi republikány měl pověst spíše umírněného straníka a v zahraniční politice byl označován za republikánského jestřába. Patřil k tvrdým odpůrcem krutých výslechových metod, byl ale důrazným stoupencem americké invaze do Iráku v roce 2003.

McCain byl častým kritikem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Mimo jiné patřil ke třem republikánským zákonodárcům, kteří v Senátu loni odmítli hlasovat pro Trumpův návrh na zrušení zdravotní reformy Obamacare. Letos v květnu vydal svoje memoáry s názvem The Restless Wave (Neklidná vlna) a v knize podrobil Trumpa ostré kritice. Ten podle McCaina nehájí americké hodnoty, jelikož chválí tyrany, očerňuje tisk, ignoruje lidská práva a ponižuje uprchlíky. 

McCain byl v 31 letech jako pilot nasazen do Vietnamu, v roce 1967 ho sestřelili nad Hanojí. Poté, co se katapultoval, zlomil si obě ruce a nohu, a málem se utopil. Ihned po zajetí mu začalo pět a půl roku dlouhé peklo. Byl mučen, z čehož měl trvalé následky (nemohl zvednout ruce nad hlavu). Na samotce se pokusil o sebevraždu. 

Nakonec byl McCain přinucen podepsat protiamerické přiznání. Aby naznačil, že bylo vynucené, použil komunistický jazyk a nespisovná slova. "Každý člověk má svůj bod zlomu. Tam jsem poznal ten svůj," napsal ve svých pamětech. Po návratu do USA v roce 1973 se léčil a dostal několik vysokých vojenských vyznamenání. 

McCain absolvoval námořní akademii v Annapolisu (1958). Vzorným studentem ale zrovna nebyl, známkově patřil k nejhorším a ani kázeňsky nevynikal. Větší zájem v něm tehdy vzbuzovaly ženy, alkohol či box.

Témata:  John McCain USA mučení vězňů

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.