Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Exšéf obávané věznice "hanojský Hilton" promluvil: McCain? To byl tvrdohlavý vlastenec

John Sidney McCain III., je americký republikánský politik, senátor za stát Arizona a veterán války ve Vietnamu. V roce 2008 byl republikánským kandidátem pro prezidentské volby, které nakonec vyhrál jeho protikandidát Barack Obama.
John Sidney McCain III., je americký republikánský politik, senátor za stát Arizona a veterán války ve Vietnamu. V roce 2008 byl republikánským kandidátem pro prezidentské volby, které nakonec vyhrál jeho protikandidát Barack Obama.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Hanoj/Washington - Úmrtí amerického senátora Johna McCaina, asi nejznámějšího trestance vietnamské věznice Hoa Lo, jejího exředitele Tran Trong Duyeta (85) zarmoutilo. Již v lednovém rozhovoru s agenturou AFP na politika vzpomínal jako na tvrdohlavého vlastence.

McCain se jako pilot účastnil ničivé vietnamské války a do tamního vězení se dostal po svém sestřelení v říjnu 1967. Jak popsal ve své vzpomínkové knize Faith of My Fathers (Víra mých otců) více než pět let tu byl i mučen, například několikahodinovým zavěšováním na lana.

V lednovém rozhovoru Tran Trong Duyet vyprávěl o společných rozhovorech o válce, během nichž McCain nebyl ochoten přiznat, že bombardování Vietnamu Američany byl zločin a že podpora tehdejšího saigonského režimu na jihu země byla chybou.

Ředitel nechvalně známé věznice přezdívané "hanojský Hilton" zase zamlčel jakoukoli zmínku o utrpení, kterému byl válečný vězeň podle svých tvrzení v jeho káznici vystavován.

Tran Trong Duyet nicméně přiznal, že bylo těžké přimět zaměstnance káznice, kteří ve válce často přišli o své blízké, aby "odložili svou nenávist" a fyzicky na vězně neútočili. Lituje, že se jeho bývalý vězeň nestal prezidentem USA.

McCain v roce 2008 prohrál s demokratem Barackem Obamou. Obama zvítězil ve 28 amerických státech a v hlavním městě Washingtonu, a získal celkem 365 volitelů. McCain vyhrál v 22 státech, kde získal 173 volitelů. Ústředním motivem závěru prezidentské kampaně se stala finanční krize a voliči považovali Obamu v ekonomice za poněkud kompetentnějšího. O funkci prezidenta usiloval McCain již v roce 2000, tehdy ale získal republikánskou nominaci pozdější vítěz voleb, George Bush mladší.

McCain byl republikánským senátorem za stát Arizona nepřetržitě od roku 1987, v roce 2016 obhájil svůj poslední, šestý mandát. Mezi republikány měl pověst spíše umírněného straníka a v zahraniční politice byl označován za republikánského jestřába. Patřil k tvrdým odpůrcem krutých výslechových metod, byl ale důrazným stoupencem americké invaze do Iráku v roce 2003.

McCain byl častým kritikem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Mimo jiné patřil ke třem republikánským zákonodárcům, kteří v Senátu loni odmítli hlasovat pro Trumpův návrh na zrušení zdravotní reformy Obamacare. Letos v květnu vydal svoje memoáry s názvem The Restless Wave (Neklidná vlna) a v knize podrobil Trumpa ostré kritice. Ten podle McCaina nehájí americké hodnoty, jelikož chválí tyrany, očerňuje tisk, ignoruje lidská práva a ponižuje uprchlíky. 

McCain byl v 31 letech jako pilot nasazen do Vietnamu, v roce 1967 ho sestřelili nad Hanojí. Poté, co se katapultoval, zlomil si obě ruce a nohu, a málem se utopil. Ihned po zajetí mu začalo pět a půl roku dlouhé peklo. Byl mučen, z čehož měl trvalé následky (nemohl zvednout ruce nad hlavu). Na samotce se pokusil o sebevraždu. 

Nakonec byl McCain přinucen podepsat protiamerické přiznání. Aby naznačil, že bylo vynucené, použil komunistický jazyk a nespisovná slova. "Každý člověk má svůj bod zlomu. Tam jsem poznal ten svůj," napsal ve svých pamětech. Po návratu do USA v roce 1973 se léčil a dostal několik vysokých vojenských vyznamenání. 

McCain absolvoval námořní akademii v Annapolisu (1958). Vzorným studentem ale zrovna nebyl, známkově patřil k nejhorším a ani kázeňsky nevynikal. Větší zájem v něm tehdy vzbuzovaly ženy, alkohol či box.

Témata:  John McCain USA mučení vězňů

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.