Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výtržnosti radikálů v Chemnitzu odsuzuje velká část Němců, voliči AfD jim naopak fandí

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - Výtržnosti pravicových radikálů v Chemnitzu (Saské Kamenici) odsuzuje 70 procent Němců, naopak 20 procent obyvatel spolkové republiky dění za odsouzeníhodné nepovažuje. Mezi nimi jsou především voliči Alternativy pro Německo (AfD).

Na otázku v průzkumu pro server Spiegel Online, jak osobně hodnotí nynější výtržnosti pravicových radikálů v Chemnitzu, odpovědělo 62,6 procenta dotázaných, že je zcela jasně odsuzuje a dalších 7,6 procenta, že je spíše odsuzuje. 

Tendenci vidět kriticky události v Saské Kamenici mají spíše obyvatelé bývalého západního Německa, kde je odsuzuje 72,5 procenta dotázaných. V zemích bývalého východního Německa tak činí 62,5 procenta lidí.

Jasně výtržnosti odsuzují voliči Zelených a sociálních demokratů (v obou případech přes 95 procent) a také Levice a CDU/CSU (přes 85 procent). Nižší je procento u podporovatelů svobodných demokratů (69,6) a jednoznačně nejnižší u příznivců AfD (12,3). U voličů AfD také výtržnosti narážejí na jednoznačně nejvyšší míru pochopení - 76 procent z nich je neodsuzuje.

Šéf AfD Alexander Gauland považuje za normální, že lidé ztratí nervy, když se stane podobný čin jako v Chemnitzu. Tam byl v noci ze soboty na neděli ubodán Němec. Podezřelými jsou Iráčan a Syřan.

Témata:  Německo průzkumy Chemnitz

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 16:42

Světový den marihuany: Aneb když kulturní symbol narazí na politickou moc

Marihuana už dávno není jen symbolem rebelie nebo svobody – stala se politickým nástrojem, kulturním hnutím i předmětem vážných debat o právu, zdraví a odpovědnosti. Zatímco v některých zemích už je její legálnost běžnou realitou, jinde stále budí vášně. A v Česku? Tam pomohla vyšvihnout do sněmovny Piráty, ale také ukazuje, jak těžké je přejít od kampaní k systémové změně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.