Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Církev protestuje proti povinnosti oznamovat zneužívání dětí. Ohání se zpovědním tajemstvím

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Sydney - Australská katolická biskupská konference (ACBC) odmítla zákony, podle nichž mají být kněží povinni oznámit polici zneužití dítěte, když se o něm dozvědí při zpovědi.

Doporučení přijmout takovou normu je výsledkem oficiálního vyšetřování zneužívání dětí. "Rada... nadále podporuje zachování civilněprávní ochrany zpovědního tajemství," uvádí se v prohlášení ACBC.

Zatímco jeden stát a jedno australské území zákon, který neoznámení případu považuje za zločin, už zavedly, dalších pět států a ostatní území uvedly, že svou reakci zvažují.

Loni královská komise v Austrálii ukončila pětileté obsáhlé vyšetřování zneužívání dětí, během něhož vyslechla přes 8000 obětí. Ve své závěrečné zprávě uvedla, že australské instituce v uplynulých desetiletích "těžce selhaly" ve své povinnosti chránit děti. Nejčastěji zmiňovanými viníky byli duchovní a učitelé. Podle zprávy zneužívalo děti mezi lety 1950 a 2010 přibližně sedm procent australských katolických kněží.

Témata:  církev děti pohlavní zneužívání dětí

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.