Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sobotní demonstrace v Chemnitzu se zúčastnilo na 10 tisíc lidí, 9 bylo zraněno

Německá policie
Německá policie
Foto: Pixabay

Chemnitz (Německo) - Celkem zhruba 9500 lidí se zúčastnilo sobotních demonstrací ve východoněmeckém městě Chemnitz (Saská Kamenice). Zranění při protestech proti migrantům i proti pravicovým extremistům utrpělo devět lidí.

V bilanční tiskové zprávě o tom dnes informovala policie, která rovněž zaznamenala v souvislosti s demonstracemi nejméně 25 trestných činů. Zranění v sobotu utrpěl v Chemnitzu mimo jiné 20letý Afghánec, kterého napadli čtyři maskovaní lidé.

Napětí ve městě nedaleko českých hranic vyvolala minulý víkend vražda pětatřicetiletého Němce s kubánskými kořeny, z níž jsou podezřelí Iráčan a Syřan. Některé z následných protestů doprovázely násilnosti a útoky pravicových extremistů na přistěhovalce a neněmecky vypadající osoby. Tyto akce v Německu vyvolaly pobouření.

Během série sobotních demonstrací, které organizovalo pravicové hnutí Pro Chemnitz, protiimigrační hnutí Pegida a parlamentní strana Alternativa pro Německo (AfD) i jejich odpůrci, policie zaznamenala 25 trestných činů. Bylo mezi nimi poškozování majetku, ublížení na zdraví či užívání symbolů protiústavních organizací.

V místní části Markersdorf, která leží na jižním okraji Chemnitzu, tedy stranou míst, kde se demonstrovalo, byl podle policie v sobotu večer skupinou čtyř zahalených osob napaden 20letý Afghánec. Mladík utrpěl lehká zranění. "V rámci vyšetřování bude nutné ověřit, zda se v případě pachatelů nejednalo o někdejší účastníky demonstrace," uvedla policie.

Na demonstrace proti migrantům i na akce uspořádané na protest proti pravicovým radikálům a proti nenávisti vůči cizincům dohlíželo celkem 1800 policistů. Saskou policii přitom podpořily posily z dalších devíti spolkových zemí a také příslušníci spolkové policie.

Protesty svolané levicovými parlamentními stranami Levice a Zelení i demonstrace pravicového hnutí Pro Chemnitz se obešly podle policie bez incidentů. S policií se ovšem později střetlo asi 300 osob, které se pokusily proniknout na demonstraci AfD.

Další dvě menší demonstrace se v Chemnitzu uskuteční dnes. Ohlásili je místní občané a evangelická církev. V pondělí se pod heslem Wir sind mehr (Nás je víc) bude konat koncert proti pravicovému extremismu. Mezi účinkujícími má být například punkrocková kapela Die Toten Hosen.

V souvislosti s děním v Chemnitzu dnes německý ministr zahraničí Heiko Maas vyzval Němce k větší aktivitě v boji proti rasismu a v obraně demokracie. "V naší společnosti se bohužel rozšířila určitá pohodlnost, kterou musíme překonat," řekl bulvárnímu listu Bild. Jeho vlastní generace podle něj vnímá svobodu, právní stát a demokracii jako samozřejmost. "Musíme občas vstát z gauče a otevřít ústa," vyzval sociální demokrat.

Podle aktuálního průzkumu si nicméně většina Němců nemyslí, že by měla jejich země jako celek problém s pravicovým extremismem. V anketě agentury Emnid pro list Bild 66 procent dotázaných uvedlo, že se tento problém týká hlavně východního Německa. Že pravicový extremismus je problémem především zemí, které vznikly z bývalé Německé demokratické republiky, si myslí dokonce i 57 procent dotázaných, kteří ve východní části Německa žijí.

Podle průzkumu se dále 66 procent respondentů domnívá, že protestovat proti cizincům není v pořádku. Pochopení pro protesty proti trestným činům spáchaným cizinci ovšem vyjádřilo 71 procent účastníků průzkumu.

Témata:  Německo policie Německo

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 14:26

Češi mohou nasadit do šampionátu dalšího hokejistu. Rulík nechal dopsat útočníka

Češi mají ještě dnes na světovém šampionátu v hokeji v Dánsku pauzu, na led opět naskočí ve čtvrtek večer proti Maďarsku. Brusle by si měl nazout i jeden hokejista, který úvodní tři zápasy strávil na tribuně. Po zranění Jáchyma Kondelíka ale dostane šanci. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.