Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záchranáři pomohli stovkám uprchlíků, kteří uvízli v poušti v Nigeru

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Niamey - Přes 400 afrických uprchlíků bylo tento týden zachráněno z pouště na severu Nigeru. Oznámila to dnes Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Lidé uvázli ve dvou skupinách u nigerské hranice s Alžírskem. Niger je tranzitní zemí pro tisíce Afričanů, kteří směřují do Libye a do Alžírska, odkud se snaží dostat do Evropy.

Záchranné týmy našly nejprve u pohraničního města Assamaka 347 lidí z 13 afrických států. Byli mezi nimi lidé z Mali, Guineje i Senegalu a na místo dorazili podle IOM v noci pěšky. Není jasné, zda byli vyvezeni z Alžírska. Skupina dalších 92 lidí byla zachráněna v úterý. Záchranáři většinu zavedli do tranzitního tábora, kde uprchlíci dostali jídlo, vodu a kde jim byla poskytnuta zdravotní péče.

Saharská trasa je považovaná za nebezpečnou, protože lidé se na ní často vyčerpají, nemají zdroje vody a jsou vystaveni napospas převaděčům, kteří je nezřídka opustí, poznamenala agentura AFP. IOM oznámila, že letos prudce vzrostl počet uprchlíků ponechaných u nigersko-alžírské hranice, odkud museli uprchlíci pokračovat pěšky. V červenci tam bylo potřeba zachránit na 400 lidí.

Alžírské ministerstvo vnitra nedávno kritizovalo IOM, která údajně šíří nepodloženou kritiku alžírské vlády.

Podle Evropské unie Nigerem procházejí hlavně chudí uprchlíci a trasu využije až 90 procent z těch, kteří prchají ze západní Afriky. Niger v roce 2015 zavedl zákon, který umožňuje převaděčství trestat až třicetiletým vězením. Armáda znásobila hlídky v poušti a předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani v červenci konstatoval, že v letech 2016 a 2017 se počet uprchlíků procházejících Nigerem snížil o 95 procent.

Témata:  uprchlíci Niger

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.