Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čeho se bojí Němci? Trump a migrace je děsí víc než katastrofy a terorismus

Mnichov
Mnichov
Foto: Pixabay

Berlín - Největší strach mají Němci z dopadů politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Obava z toho, co prezident USA způsobí, je ještě vyšší než strach z terorismu nebo přírodních katastrof. Vyplývá to ze studie, kterou dnes v Berlíně představila pojišťovací společnost R+V Versicherung. Ta obavy Němců zkoumala už posedmadvacáté. Druhý a třetí nejčastější strach obyvatel spolkové republiky souvisí s migrací.

Z toho, že svět bude kvůli Trumpovi nebezpečnější, má obavu 69 procent Němců. Třiašedesát procent Němců má obavu z toho, že lidé i úřady budou přetíženi velkým počtem uprchlíků. Stejné procento lidí má strach z napětí, k němuž může vést další příchod cizinců do země.

Trump se na čele tradičního žebříčku obav umístil na prvním místě i přesto, že se na dopady jeho politiky výzkumníci letos ptali poprvé. "Obecné nastavení Němců k Trumpovi bylo od začátku negativní," vysvětluje jeden z důvodů jeho umístění politolog Manfred Schmidt. K dalším podle něj patří strach, že svět bude nebezpečnější kvůli Trumpově kritickému postoji k mezinárodním dohodám, volnému obchodu nebo Evropské unii a Severoatlantické alianci.

I kvůli nim prezidenta Spojených států Němci vnímají jako větší ohrožení než například terorismus (59 procent), politický extremismus (57 procent) nebo přírodní katastrofy (56 procent).

Právě strach z terorismu a politického extremismu ještě loni celému žebříčku dominoval. U terorismu ale obava Němců klesla ze 71 procent o 12 procentních bodů a u extremismu ze 62 procent o pět procentních bodů. V případě terorismu jde o největší pokles ze všech sledovaných kategorií. Tvůrci studie ho vysvětlují tím, že Německo loni ani letos nezasáhl žádný rozsáhlý teroristický útok, a tak pocit strachu z něj oslabil.

Na nízké úrovni se nadále pohybují obavy Němců z ekonomických problémů. Každý čtvrtý vyjádřil obavu ze ztráty práce, což je v historii studie nejnižší procento. Jen 29 procent občanů má pak obavu z růstu nezaměstnanosti, která se v posledních letech pohybuje na velmi nízké úrovni.

Vyšší obavy vyjadřují ženy (50 procent v průměru u všech 21 témat) než muži (43 procent). Rozdíly se najdou i mezi jednotlivými spolkovými zeměmi. Největší strach dávají najevo obyvatelé Saska-Anhaltska (63 procent), nejnižší pak lidé v Berlíně (41 procent).

Studie je výsledkem průzkumu veřejného mínění mezi téměř 2400 Němci staršími 14 let. Průzkum se uskutečnil mezi červnem a červencem letošního roku.

Témata:  Německo Donald Trump uprchlíci terorismus

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 9:55

Jiří Bartoška (†78): Tajemství poslední velké investice

Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.