Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co se opravdu stalo s letem MH370? Oficiální zpráva je podvrh, tvrdí expert

Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014)
Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014)
Foto: independent.co.uk **www.independent.co.uk**

Na konci července vydali vyšetřovatelé zprávu, že stále nejsou schopni určit příčinu zmizení letadla společnosti Malaysia Airlines. Let MH370 se ztratil v březnu 2014 na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu i s 239 lidmi na palubě. Jenže podle experta by tato oficiální zpráva mohla být podvrh.

Experti, kteří se zmizením letadla zabývali, nedokázali jasně určit, co se vlastně stalo. Případ by tak podle nich mohl osvětlit jen nález vraku letounu.

Předpokládá se, že se Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines zřítil v jižní části Indického oceánu západně od australského pobřeží, když se z neznámých důvodů odklonil od své trasy. Pátracím týmům se navzdory rozsáhlé mezinárodní operaci a následnému soukromému hledání v Indickém oceánu nepodařilo vrak letadla objevit.

Ve čtyřsetstránkové zprávě vyšetřovací tým zopakoval dřívější tvrzení malajsijské vlády, že bylo letadlo úmyslně odkloněno od své trasy a po přerušení komunikace ještě asi sedm hodin pokračovalo v letu. Důvod zmizení letounu ale není podle vyšetřovatelů stále možné určit, přičemž "nelze vyloučit možný zásah třetí strany".

Jenže expert na vyšetřování leteckých záhad tuto zprávu zpochybňuje. Dokument podle něj může být podvrh. Navíc obvinil úřady, že odmítají poskytovat důležité informace. Protože letadlo nebylo zatím nalezeno, objevila se řada konspiračních teorií.

Podle jedné z nich například letadlo letělo příliš vysoko a v důsledku toho pilot ztratil vědomí a letadlo šlo k zemi. Podle další pilot havaroval se strojem záměrně – to ale oficiální zpráva předložená vyšetřovateli odmítla.

Letecký odborník Victor Iannello, který vede skupinu nezávislých vyšetřovatelů, jež se snaží vyřešit tajemství letu MH370, tvrdí, že některé části dokumentu nejsou úplné a že se zdá, že další části byly upraveny.

„Je zklamáním, že více než čtyři roky po zmizení MH370, stále žádáme Malajsii, aby uvolnila zadržovaná data. Anomálie naznačují, že protokoly o provozu, které se v přehledech zobrazují, nejsou úplné a že obsah zpráv byl změněn,“ tvrdí Iannello.

„Údaje o vojenských radarech jsou dalším příkladem datového souboru, který nebyl nikdy zcela zveřejněn - a to navzdory jeho významu při poskytování informací o tom, jak stroj letěl po odklonu z letového plánu. Je důležité, aby Malajsie poskytla úplný, nemodifikovaný protokol všech komunikací pro období 7. března 2014 mezi 12:48 a 20:00,“ žádá úřady expert.

„Je to obzvláště důležité z hlediska otázek týkajících se zpožděné reakce malajsijských úřadů poté, co let MH370 zmizel,“ dodává Iannello.

Některé teorie o zmizení zahrnují únos letadla teroristy, možné sestřelení letadla a či záhadného pasažéra, který se tajně dostal do letadla. V souvislosti s pilotem se pak spekuluje, že využil let jako sebevražednou misi. Zastánci této teorie poukazují na jeho poslední slova cestujícím předtím, než byl kontakt ztracen. Pilot totiž řekl: „Dobrou noc, Malaysian tři sedm nula".

Témata:  zmizelý Boeing 777 letu MH370 Malaysia Airlines

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy