Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Washington ovládl Rubio, Trump propadl

Rubio, Marco (kandidát na post prezidenta USA)
Rubio, Marco (kandidát na post prezidenta USA)
Foto: Gage Skidmore

Washington - Realitní magnát Donald Trump, dosavadní favorit republikánů na post prezidenta USA, utrpěl volební porážku ve Washingtonu a musí se spokojit až s třetím místem. V metropoli USA zvítězil floridský senátor Marco Rubio, těsně za ním skončil guvernér Ohia John Kasich.

Na sobotním republikánském shromáždění ve Washingtonu získal podle odhadů CNN a NBC senátor Rubio 37 procent hlasů, a připsal si tak 10 delegátů. Jen o procento méně a devět delegátů ve Washingtonu vybojoval guvernér Kasich. Trump skončil na třetím místě se 14 a Cruz na čtvrtém z 12 procenty hlasů, což na zisk delegátů nestačilo.

Ve státě Wyoming získal během sobotní republikánské vnitrostranické volby nejvíce delegátů Cruz. Díky zisku 66 procent hlasů si jich připsal devět z 12. Na druhém místě se se ziskem 20 procent hlasů umístil Rubio a teprve na třetím se sedmi procenty dosavadní favorit republikánského klání Trump. Oba získali po jednom delegátovi. O podpoře jednoho z delegátů se rozhodne později.

Ve Wyomingu má proces rozdělování delegátů několik stupňů, jejichž vrcholem je až červencový celoamerický nominační konvent Republikánské strany.

V republikánském hlasování na americkém tichomořském území Guamu získal v sobotu jednoho delegáta Ted Cruz. Zbylých osm se rozhodne později, kterého z prezidentských kandidátů podpoří.

Nejvíce delegátů mezi republikány získal zatím Donald Trump (463) následovaný Tedem Cruzem (371). Marco Rubio má podporu 166 a John Kasich 63 delegátů. K získání republikánské nominace jich je zapotřebí 1237.

V demokratických primárkách na Severních Marianách zvítězila Hillary Clintonová, a připsala si tak na seznam čtyři nové delegáty. Její rival Bernie Sanders získal dva. Na stranu Clintonové se po primárkách navíc přiklonilo i všech pět místních takzvaných superdelegátů, tedy funkcionářů strany, kteří se nemusí řídit výsledkem hlasování.

Clintonová je v demokratickém nominačním souboji favoritkou, dosud získala 776 delegátů, zatímco Sanders 551. Se započtením superdelegátů má bývalá první dáma a exministryně zahraničí už 1231 delegátů a její rival 576. K získání demokratické nominace jich je zapotřebí 2383.

Témata:  prezident USA Marco Rubio Hillary Clintonová

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.